Sedembolestná Panna Mária dohliada na Slovákov už 90 rokov

Panna Mária, zvaná aj „sedembolestná“, je patrónku Slovenska, ako aj všetkých Slovákov na svete už 90 rokov. Nie je preto pochýb, že táto dôležitá udalosť má pre veriacich na Slovensku osobitý význam. A tak, pri príležitosti jubilejného 90. výročia tejto špeciálnej udalosti, nechala Národná Pokladnica vyraziť jedinečnú emisiu s motívom Sedembolestnej Panny Márie.

Zriedkavé ruténium dodáva numizmatu punc luxusu ale aj dramatickosť!

Numizmat je zušľachtený 24–karátovým zlatom a výnimočným ruténiom, ktorý dodá numizmatu čierny lesk. Je spracovaný v najvyššej kvalite a razený špeciálnym lešteným razidlom, vďaka ktorému vyniknú aj tie najmenšie detaily motívov.

Ústredným  motívom  reverzu je stojaca Panna Mária s rozpaženými rukami, otvorenými dlaňami a so siedmimi mečmi v srdci, ktoré reprezentujú sedem bolestí. Averz znázorňuje portrét Panny Márie so smutným výrazom v tvári.

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie si Slovensko a Rímskokatolícka cirkev pripomínajú každoročne 15. septembra. Prvá zmienka o sviatku pochádza z roku 1412, keď bol spomenutý na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom. Až v roku 1727 pápež Benedikt XIII. schválil úctu Sedembolestnej Panne Márii a ustanovil jej sviatok pre celú cirkev. Oficiálny dekrét vyhlasujúci Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska bol v roku 1927 vydaný pápežom Piusom XI.

Sedembolestná Panna Mária
Patrónka všetkých Slovákov prvýkrát na medailí zušľachtenej zlatom a ruténiom!

Matka bolesti

Veriaci si uctievajú sedem utrpení Božej Matky a považujú ju za „matku bolesti“.

Prvou je proroctvo Simeona, ktorý jej predpovedal ťažkú budúcnosť Božieho Syna, ako aj to, že „jej vlastnou dušou prenikne meč“.

Druhýkrát Mária trpela, keď musela s dieťaťom utekať do Egypta pred Herodesom, ktorý v strachu pred novým kráľom vyvraždil v Betleheme a jeho okolí všetkých chlapcov mladších ako dva roky.

Tretia bolesť sa spája so stratou 12-ročného Ježiša v jeruzalemskom chráme počas Veľkonočných sviatkov.

Štvrtú a piatu bolesť prežívala matka Božieho Syna pri umučení syna, keď sa s ním stretla na krížovej ceste a stála pod krížom.

Posledné dve bolesti ju zasiahli po Ježišovej smrti, keď držala v náručí jeho mŕtve telo a keď jej ho vzali, aby ho uložili do hrobu.

Sedembolestnej Panne Márie je zasvätených na Slovensku viacero kostolov či bazilík. Najväčšou národnou svätyňou je bazilika v Šaštíne, ktorá je opradená mnohými povesťami. Za baziliku minor – menšiu  bola vyhlásená pápežom Pavlom VI. v roku 1964. Nachádza sa v nej milostivá socha Sedembolestnej Panny Márie z roku 1564, ktorá je umiestnená na neskorobarokovom oltári. Šaštín je považovaný za jedno z najvýznamnejších a najväčších mariánskych pútnických miest na Slovensku.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno