Na numizmatickom trhu sa pred pár dňami objavila nová pamätná razba, oslavujúca slovenskú národnú hymnu a jej autora Janka Matúšku, ktorého 200. výročie si tento rok pripomíname. Pamätnú medailu môže získať každý Slovák len za € 4,95. Razba za symbolickú cenu je k dispozícii v ponuke Národnej Pokladnice, ktorá je jej vydavateľom a súčasne výhradným distribútorom.

Slovenská národná hymna
Báseň „Nad Tatrou sa blýska“ si v spoločnosti okamžite získala obľubu. Je možné povedať, že sa stala akýmsi „bojovým pokrikom“, dodávajúcim Štúrovcom guráž pri boji za suverenitu slovenského národa.

Prečo vydáva Národná Pokladnica pamätné razby za symbolické ceny?

Projekt, ktorého náplňou je ponuka razieb zdarma alebo za symbolickú cenu, realizuje Národná Pokladnica už šiestym rokom. Dôvodom vzniku a trvania projektu je predovšetkým edukačný rozmer. Prostredníctvom originálnych razieb chce distribútor umožniť získať povedomie o prelomových historických udalostiach čo najširšej skupine záujemcov.

Pamätné numizmaty teda nie sú určené výhradne pre zberateľov alebo numizmatikov, ale pre všetkých, ktorí sú hrdými patriotmi a chcú si uchovať hmotnú pamiatku na osobnosti, udalosti a symboly, vďaka ktorým sa formovala národná história smerom k prosperite a rozkvetu.

V predchádzajúcich rokoch sa námetom týchto pamätných razieb stal napríklad Milan Rastislav Štefánik alebo prelomové výročia, ako 100. výročie Česko-Slovenska alebo okrúhle výročie vzniku československej koruny.

Slovenská národná hymna – symbol vlastenectva a prísľub lepších časov

Slovenská národná hymna
Averz medaily nesie štylizovaný portrét slávneho literáta. V pozadí je vyrazený text hymny a okružie lemuje celé meno autora: „JANKO VLASTIMIL MATÚŠKA“ a text „200. VÝROČIE“.

Námet pre tohtoročnú pamätnú razbu hľadala Národná Pokladnica jednoducho. Rozhodnutie vyobraziť nesmrteľné dielo Janka Matúšku podporilo nielen jeho 200. výročie od narodenia, ale aj poslanie tejto piesne. Úlohou národných symbolov, najmä hymny je tmeliť národ vo chvíľach oslavných aj neľahkých. V posledných mesiacoch si Slovensko prechádza zložitým obdobím. Pandémia koronavírusu sťažila život mnohým občanom a medaila, oslavujúca národnú hymnu, by mala byť pripomienkou toho, že pokiaľ sa národ zomkne, ak bude jednotný, všetko zlé raz pominie.

Matúškova báseň z roku 1843, ktorá sa stala predlohou hymny, vznikla v revolučných časoch, kedy sa národne orientované skupiny snažili získať nezávislosť. Báseň „Nad Tatrou sa blýska“ si v spoločnosti okamžite získala obľubu. Je možné povedať, že sa stala akýmsi „bojovým pokrikom“, dodávajúcim Štúrovcom guráž pri boji za suverenitu slovenského národa. Jej funkcia sa od dôb jej prvej interpretácie príliš nezmenila. Aj dnes znie táto burcujúca emotívna skladba pri udalostiach víťazných, ale aj v časoch ťažkých, kedy Slováci potrebujú získať guráž a odvahu.

Autorkou mediniklovej razby je mladá talentovaná medailérka Irena Hradecká, DiS. Averz medaily nesie štylizovaný portrét slávneho literáta. V pozadí je vyrazený text hymny a okružie lemuje celé meno autora: „JANKO VLASTIMIL MATÚŠKA“ a text „200. VÝROČIE“.

V strede reverzu sa vyníma slovenský znak, okolo ktorého sa stáčajú listy lipy, slovenského národného stromu. Listov je osem, rovnako ako slovenských krajov. Kompozíciu doplňuje text „SLOVENSKÁ NÁRODNÁ HYMNA“.

Slovenská národná hymna
Slovenská národná hymna – symbol vlastenectva a prísľub lepších časov

Pamätnú razbu môžete mať každý len za € 4,95! Poštovné a balné je ZDARMA

Pamätná medaila je razená z mediniklu s priemerom 33 mm a hmotnosťou 15,5 g. Medaila je k dispozícii za symbolickú sumu € 4,95, poštovné a balné hradí Národná Pokladnica. Každý občan SR si ale môže objednať len jeden exemplár. Záujemcovia sa objednávkou pamätnej razby nezaväzujú k žiadnym ďalším odberom, ani záväzkom. Jedná sa o samostatný produkt.

Novú pamätnú medailu si môžete objednať prostredníctvom online objednávkového systému alebo telefonicky na čísle 0850 606 009.

Zlatá hymna len za € 15,95

Slovenská národná hymna
Razbu si môžete nechať zušľachtiť rýdzim zlatom.

Zákazníci, ktorí túžia po ešte žiarivejšej pamiatke si môžu na vyššie uvedených kontaktoch doobjednať taktiež prémiové príslušenstvo. Razbu si môžete nechať zušľachtiť rýdzim zlatom, priobjednať si Certifikát autentickosti a veľkoformátový plagát. Konkrétny obsah balíčkov vrátane cien nájdete na www.slovenska-hymna.sk.

 

 

 

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno