Dnes sa bližšie pozrieme na jeden z najznámejších motívov mincí na svete – bohyňu slobody. Tradícia vyobrazenie jednej z najväčších ľudských hodnôt sa zo staroveku rozšírila postupne do celého sveta…

Sloboda pre otrokov, sloboda pre všetkých…

Personifikovaný motív slobody sa na minciach začal objavovať už v starovekom Ríme. Libertas – bohyňa slobody zdobila obvykle rub antických mincí. Bola vyobrazovaná ako stojaca figúra držiaca tzv. pileus, mužskú pokrývku hlavy z plsti, ktorá symbolizovala udelenie slobody bývalým otrokom. V druhej ruke držala palicu, ktorá bola súčasťou oslobodzujúceho rituálu. Akt oslobodenia bol vykonávaný za účasti pôvodného majiteľa nevoľníka, samotného otroka a úradníka, ktorý ho formálne označil za slobodnú bytosť. Úradník položil na otrokovu hlavu palicu, zatiaľ čo jeho pôvodný pán prednášal dôvody pre zamýšľané oslobodenie. Nasledoval formálny prejav, behom ktorého bol otrok pod palicou fyzicky pootočený a prehlásený za slobodnú bytosť (vindicavit in libertam).

Tradícia vyobrazovania bohyne slobody v USA

Staroveká bohyňa Libertas sa stala inšpiráciou pre mnohé mince, následne tiež bankovky po celom svete. Mimoriadnej pozornosti sa dočkala v Spojených štátoch amerických. Bohyňa Liberty zdobí napríklad Liberty dolar, Walking Liberty pol dolar, Morgan dolar, Silver Eagle dolar, Double Eagle, Gold Eagle a ďalšie mince. Bohyňa sa na minciach dočkala mnohých spracovaní. Na niektorých numizmatoch je vidieť jedine jej portrét alebo bustu, iné platidla vyobrazujú celú figúru z rôznych pohľadov.

Štyri najznámejšie podoby bohyne Slobody sú zobrazené v novej numizmatickej sade z rýdzeho striebra

 Bohyňa slobody
Limitovaná mincová sada Lady Liberty
4 unce rýdzeho striebra zušľachtené novou modernou technikou Blue Ice Nano Coating

Nová sada strieborných mincí z ponuky Národnej pokladnice obsahuje štyri, medzi numizmatikmi na celom svete dôverne známe, motívy Lady Liberty, ktoré sa v histórii mincovníctva objavovali na mnohých obežných minciach. Prvým motívom je Walking Liberty, ktorý pôvodne patril na poldolár z dielne Adolpha A. Weinmana a predstavoval kráčajúcu Lady Liberty s vetvičkami, americkou vlajkou cez rameno a slnkom na východnom obzore. Tento motív je považovaný za jeden z najumelejšie vykonaných dizajnov amerických mincí.

Druhým motívom Vašej sady je Seated Liberty. Portréty sediacej Liberty sa objavili na väčšine bežných strieborných mincí Spojených štátov amerických v rokoch 1836 až 1891. Nominálne hodnoty, ktoré predstavovali Lady Liberty v dizajne sediacej Liberty, zahŕňali pol desiatnik, desiatnik, štvrťák, pol dolár a strieborný dolár. Mince Seated Liberty boli razené v hlavnej mincovni Spojených štátov vo Philadelphii, ale aj v mincovniach v New Orleans, San Franciscu a Carson City.

Tretím motívom sady je Standing Liberty. Tento dizajn sa prvýkrát objavil na štvrťáku, 25-centovej minci, ktorú razila mincovňa Spojených štátov v rokoch 1916 až 1930. Predstavuje stojaci Lady Liberty, bohyňu slobody, za ktorou je letiaci orol. Mincu navrhol americký sochár Hermon Atkins MacNeil.

Posledná zo štvorice Lady Liberty je Liberty Head. Dizajn zobrazujúci profil Lady Liberty sa prvýkrát objavil na 5-centovej minci, tzv. „nikláku“, podľa svojho mincového kovu. Minca od dizajnéra Charlesa Barbera sa razila v Spojených štátoch v rokoch 1883 – 1913.

 

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno