Pred 280. rokmi bola korunovaná Mária Terézia uhorskou kráľovnou. Jedna z najvýznamnejších udalostí 18. storočia prebehla v Bratislave, vtedajšom Prešporku. Dvadsaťštyriročná šľachtičná v bohato zdobenej róbe bola počas korunovačných obradov usadená v kočiari. Pre svoju svätoštefanskú korunu si však nakoniec prišla pešo 26. júna roku 1741 do Dómu svätého Martina. Márii Terézii ju na hlavu nasadil uhorský prímas a ostrihomský arcibiskup Imrich Esterházy. Po slávnostnej korunovácii bola kráľovná odvezená na korunovačný pahorok pri Dunaji. Podľa tradície vystúpila na pahorok v sedle koňa, ukázala mečom na všetky svetové strany a tým zavŕšila prísahu na ochranu novo zverenej krajiny. K získaniu uhorskej koruny pomohla Márii Terézii okrem iného aj hra na city. 280. výročie korunovácie pripomína nová pamätná razba z ponuky Národnej Pokladnice, ktorú si môžete zaobstarať za symbolickú cenu € 4,95!

Ak ste sledovali koprodukčnú televíznu minisériu, venovanú práve životnému príbehu legendárnej habsburskej panovníčke, mohli ste zaznamenať jednu mimoriadne dojemnú scénu, ktorá korunovácii predchádzala, a ktorá sa podľa historických prameňov skutočne stala.

Ženské slzy fungujú…

Mladá rakúska arcivojvodkyňa sa v nej prihovára k uhorskému snemu so svojim uplakaným prvorodeným synom Jozefom v náručí. Prosí v Prešporku o pomoc v situácii, keď Bavori a Sasi spochybňujú po smrti Máriinho otca jej nárok na trón a Fridrich II. napadá Sliezsko, ktoré bolo vtedy súčasťou Habsburskej monarchie.

Aby urodzených pánov v uhorskom sneme dojala, nechala slzy stekať nielen po svojej tvári, ale údajne rozplakala aj svoje niekoľkomesačné dieťa. Syna Jozefa II. vraj štípala, aby bezmocným detským krikom dojala mocných mužov a dosiahla tak svoj zámer.

Emočná hra sa Márii Terézii vyplatila! Uhorsko pragmatickú sankciu, ktorá predurčovala právo panovníčky na trón nielen rešpektovalo, ale ešte jej zaistili vojenskú podporu vo forme 60 000 vojakov a korunovali ju uhorskou kráľovnou.

Príliš ťažká koruna

Samotný korunovačný akt preveril aj fyzickú zdatnosť panovníčky. Okrem toho, že sa musela obratne oháňať mečom v sedle koňa, musela zniesť aj tiaž koruny, ktorá nebola pripravená na drobnú ženskú hlavu. Nevhodnú veľkosť Uhri vyriešili väčšou výstelkou, ale s váhou sa nedalo robiť vôbec nič. Hovorí sa, že Mária Terézia tlak koruny pri následnej slávnostnej hostine nevydržala a korunu odložila na stôl pred seba.

Boj o Sliezsko

Hneď po korunovácii nastalo medzi sokmi vyjednávanie o Sliezsko. Bohužiaľ nebolo úspešné. Vojnové konflikty o rakúske dedičstvo sa nakoniec tiahli až do roku 1748 a skončili v podstate remízou. Mária Terézia stratila Sliezsko, ale Miláno a Rakúske Holandsko vybojovala späť.

Oslávte 280. výročie korunovácie Márie Terézie unikátnou striebornou razbou len za € 4,95

Mária Terézia minca zadarmo
Mária Terézia je hlavným motívom exkluzívnej numizmatickej razby zušľachtenej rýdzim zlatom. Teraz ju môžete získať len za 4,95 € a navyše neplatíte poštovné a balné!

Nová pamätná razba, vydaná na počesť korunovácie Márie Terézie je dostupná iba v ponuke Národnej Pokladnice. Jej priemer je 33 mm a hmotnosť 15 g. Za symbolickú cenu € 4,95 ju navyše získate zušľachtenú rýdzim zlatom. Poštovné a balné je zadarmo. Pre náročnejších zberateľov je pripravený balíček za cenu € 9,95. Ten obsahuje okrem pozlátenej pamätnej razby aj elegantný album na uloženie razby, Certifikát autentickosti, veľkoformátovú mapu habsburskej monarchie a brožúru o živote Márie Terézie.

Pamätná razba Mária Terézia je samostatným produktom a na jej objednávku nie sú viazané žiadne ďalšie odbery ani platby. Každý zákazník obdrží spoločne s objednanou razbou aj nezáväznú ponuku na ďalšie tematické razby z uzavretej mini kolekcie, ktorými si môže (ale nemusí!) numizmatický album doplniť.

Pre viac informácií o ponuke navštívte stránku www.nasakralovna.sk.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno