V berlínskom Neuköllne sa to prvý februárový víkend hemžilo zberateľmi, obchodníkmi a numizmatikmi z celého sveta. Na World Money Fair Berlin, jednu z najväčších akcií svojho druhu, dorazilo viac ako dvadsaťtisíc návštevníkov. A bolo z čoho vyberať! O veľtržnú plochu 8000 metrov štvorcových sa podelilo viac ako 340 vystavovateľov z 45 krajín sveta.

Historické mince sa dražili za desiatky tisíc eur

Na miestnej aukcii nemeckého obchodníka so zlatom vystreľujú do stropu ruky zberateľov a vzduchom sa nesú ponuky obrovských súm šplhajúcich sa do desiatok tisíc eur. Asistenti licitátorov predvádzajú záujemcom vzácny, perfektne zachovaný strieborný toliar, vyobrazujúci pruského kráľa Fridricha Viliama II. Niekoľko účastníkov dražby mincu starostlivo skúma pomocou lupy. Atmosféra sála vzrušením. Mimoriadny záujem je práve o toliarové mince alebo habsburské razby.

World Money Fair Berlin
O habsburské razby bol mimoriadny záujem

Vášeň, čas a detektívna práca

Typickým návštevníkom mincového veľtrhu je postarší, zádumčivý muž s kufríkom, v ktorom skrýva svoje poklady, lupu a mincový katalóg. Žien a mladých ľudí sa v hoteli Estrel pohybuje výrazne menej. Je to logické. Numizmatika je krásna, ale náročná veda. Aby svojim priaznivcom priniesla aj iný ako emocionálny zisk, je nutné ju študovať a venovať sa jej s vášňou. Numizmatici sú vlastne historikmi, ale aj detektívmi. Chýbajúce kúsky do svojich zbierok hľadajú v aukciách, bazároch, na veľtrhoch a prostredníctvom diskusných fór. Väčšina mladých ľudí dnes delí svoj čas medzi mnoho rôznych aktivít a na intenzívne štúdium a detektívnu prácu im nezostáva čas.

Mladí chcú tiež zbierať!

World Money Fair Berlin
Výber bol obrovský!

Ale aj mladí ľudia chcú v časoch nízkych úrokových sadzieb investovať do skutočných aktív, ako je umenie, nehnuteľnosti alebo zlaté tehly. A medzinárodné mincovne to vedia! Do svojich ponúk preto zahŕňajú pekné mince a medaily z rýdzich kovov. Naplno využívajú kreativitu svojich medailérov a neustále posúvajú dopredu technológie razby. Výsledkom je nespočetné množstvo numizmatov priťahujúcich pozornosť mladšej generácie. A práve mnoho takých produktov bolo vidieť na veľtrhu.

Moderné technológie a nekonečná kreativita – nové emisie svetových mincovní

World Money Fair Berlin
Diamanty a smaragdy už nie sú len pýchou šperkov …

Príkladom môže byť nádherná minca s 3D tigrom z dielne austrálskej mincovne v Perthu. Plastický model šelmy je posiaty desiatkami vzácnych ružových diamantov a v očiach zvieraťa žiaria dva smaragdy. Okrem úctyhodnej veľkosti zlatej mince láka mincovňa prípadných záujemcov aj perfektnou kvalitou, ručnou výrobou a veľmi nízkou limitáciou – má len osem kusov celosvetovo.

Ďalším veľavravným príkladom toho, že numizmatika cieli na mladých, je nová emisia belgickej mincovne, ktorá vyobrazuje hranolky! Áno skutočne! Ide o pokračovanie úspešnej série s názvom Belgické špeciality.

Na veľtrhu boli vidieť napríklad strieborné mini tehličky v dávkovači, podobnému tomu, z ktorého sme si ako deti odsypávali pastilky Lipo.

World Money Fair Berlin
Fantázii sa medze nekladú …

Na športových fanúšikov cieli Japonská mincovňa. Práve Japonci boli hlavným oficiálnym hosťom usporiadateľov. Pri príležitosti blížiacich sa olympijských hier v Tokiu predstavili celkom nové oficiálne emisie.

 World Money Fair Berlin
Japonská mincovňa predstavila oficiálne olympijské mince.

Nového spracovania sa dočkali aj tradičné mincové motívy zdobiace americké mince. Americká mincovňa predstavila bohyňu Liberty a Strieborného orla v platinovom prevedení.

Mladých zberateľov nezanedbáva ani mincovňa z Fínska. Tá predstavila mobilnú aplikáciu, ktorá novým i skúseným zberateľom môže zbieranie mincí výrazne uľahčiť.

Na veľtržnom stánku Parížskej mincovne, jednej z najstarších mincovní sveta, prebiehala autogramiáda riaditeľa tejto inštitúcie a známeho medailéra Joaqina Jimineza, autora motívu novej zlatej Fairmined mince, pripomínajúcej 250. výročie narodenia Napoleona.

World Money Fair Berlin
Francúzska mincovňa predstavila zlatú Fairmined mincu na počesť 250. výročia Napoleona Bonaparte.

Fairmined zlato – zlato, ktoré pomôže ľuďom z opačného konca sveta a Vám k lepšiemu spánku

World Money Fair Berlin
Greg Prosser, generálny riaditeľ skupiny Samlerhuset a Conny Havel z Aliancie pre zodpovednú ťažbu vysvetľujú prínosy ťažby Fairmined zlata.

Fairmined téme, ak chcete férovej ťažbe, bola venovaná tiež jedna z kľúčových prezentácií veľtrhu. Prezentáciu pripravila Aliancia pre zodpovednú ťažbu v kooperácii s popredným svetovým mincovým distribútorom, skupinou Samlerhuset. Tá je na slovenskom trhu reprezentovaná Národnou Pokladnicou. Snahou Aliancie je certifikácia malých banských spoločností v krajinách tretieho sveta. V takýchto baniach je zamestnaných až 90% svetových baníkov. Pracovné podmienky v necertifikovaných baniach bývajú často nevyhovujúce. Baníkom chýba potrebné vybavenie. K ťažbe sú využívané pre zdravie i prostredie nebezpečné technológie. Výkupná cena zlata je nízka. Všetky tieto premisy negatívne ovplyvňujú život baníkov, ale aj bytia ich rodín a celých miestnych komunít, ktoré sú na ťažbe zlata mnohokrát úplne existenčne závislé.

Certifikované bane sú bezpečné. Dodržiavajú všetky pravidlá nastavené Alianciou, a vďaka tomu sú napojené na preverených odberateľov. Tí zlato vykupujú za férové ceny. Časť z výkupnej ceny je následne vrátená do baní a slúži nielen na ich inováciu, ale aj zveľadenie prostredia, kde sa odohrávajú životy baníkov a ich rodín.

Aliancii pre zodpovednú ťažbu sa darí získavať stále viac odberateľov Fairmined zlata. Medzi tie popredné patrí napríklad šperkárska spoločnosť Chopard, alebo už spomínaná skupina Samlerhuset. Slovenská „dcéra“ skupiny, spoločnosť Národná Pokladnica, ponúka každý rok svojim zákazníkom minimálne jednu Fairmined razbu a v tradícii chce pokračovať. Nórska pobočka z tohto zlata každoročne razí Nobelovu cenu mieru.

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno