Vianoce sú za dverami. Poďme si pripomenúť niekoľko vianočných tradícií, kde hrajú hlavnú úlohu mince. Pozrieme sa do Anglicka, do Grécka a samozrejme tiež do našej domoviny.

Anglicko

Tradičná anglická kuchyňa pre nás Slovákov nebýva príliš príťažlivá, ale vianočný moriak s orechovou plnkou neznie vôbec zle. Anglická mincová tradícia je pevne spätá so štedrovečernou večerou, respektíve s jej záverom, teda dezertom. Ako dezert podávajú Angličania puding. Ten sa pripravuje už v dobe adventu a miešať ho priebežne chodí každý člen rodiny. Pri miešaní potom každý vyslovuje svoje tajné priania. Podľa starej tradície sa na záver tohto rituálu vloží do pudingu minca. Ten, kto ju nájde, vraj bude zdravý ako repa, pokiaľ ju teda najskôr nezhltne…

Cyprus

Aj na Cypre je tradícia s mincami spätá s jedlom. Cyperčania oslavujú Vianoce od 24. decembra do Troch kráľov. Darčeky deťom na Cypre nerozdáva Ježiško, ale sv. Vasil, a to až na Nový rok. Po rozbalení darčekov väčšinou celá rodina odchádza do kostola. Okolo poludnia sa všetci príbuzní zvyčajne znovu zídu a pokračujú v oslavách. Spievajú novoročné piesne a koledy a rozprávajú si staré rodinné príbehy. V popoludňajších hodinách sa okrem morky podáva tiež slaný koláč Vasilopita, do ktorého sa zapeká minca. Každý člen rodiny dostane rovnaký diel a traduje sa, že ten kto mincu objaví, bude mať šťastie po celý nadchádzajúci rok.

Slovensko

Naše vianočné tradície určite netreba dlho predstavovať. Mince majú rovnakú funkciu ako šupiny. Gazdiná ich vloží pod biely obrus alebo pod taniere so štedrovečernou večerou. Úlohou mincí je priniesť celej rodine hojnosť a bohatstvo. Na východnom Slovensku dodržiavajú miestni niektoré ďalšie zvyky. Od najstaršieho po najmladšieho člena domácnosti sa postupne umývajú vo vode, do ktorej sú pred očistným procesom vhodené mince. Tento rituál má rodine zabezpečiť okrem finančnej stability tiež pevné zdravie.

Vianočná mince, ktoré dodajú tradíciám nový rozmer

Vianočná minca
Vianočná minca v 1/10 oz rýdzeho zlata

Ak si prajete prežiť tohtoročné vianočné zvyky honosnejšie, môžete svojim blízkym miesto drobných mincí pod tanier naservírovať treba krásnu zlatú mincu. Jej kúpi urobíte radosť nielen svojim blízkym, ale aj opusteným deťom, ktorým je časť výťažku z predaja venovaný.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno