Kohút je jedným zo zvierat čínskeho lunárneho kalendára. Systém tohto kalendára je založený na sústave 12 lunárnych zvierat a 5 živloch. Každé zo zvierat vždy vládne jednému roku a je mu priradený určitý živel. Každé z dvanástich znamení zverokruhu – v poradí Potkan, Byvol, Tiger, Králik (Zajac), Drak, Had, Kôň, Koza, Opica, Kohút, Pes a Prasa – sa tak k moci dostane raz za dvanásť rokov. Celý cyklus, v ktorom sa každé zo znamení zvieratníka postupne prepojí so všetkými živlami (Voda, Vzduch, Drevo, Kov, Oheň), trvá celkom 60 rokov. Súčasný cyklus skončí v roku 2044.

Je otcom lunárneho kalendára Budha?

O pôvode a poradí zvierat v čínskom lunárnom kalendári existuje niekoľko legiend. Podľa jednej určil zvieratá v lunárnom kalendári aj ich poradie múdry Budha. Podľa inej legendy rozhodol o výbere zvierat do lunárneho kalendára slávny Nefritový cisár, ktorý stanovil pre výber znamenia zvieratníka dve základné podmienky: buď musí byť dané zviera prospešné ľuďom alebo sa musí v deň audiencie u cisára dostaviť do Nebeského paláca ako prvý.

Rok kohúta

Kohút si svoje miesto vydobyl kikiríkaním!

S kohútom sa pôvodne pri voľbe zvieratníka vôbec nepočítalo, pretože bol veľmi agresívne zviera. Keďže ale o toto postavenie veľmi stál, pýtal sa koňa, ako dosiahol to, aby bol vybraný. Kôň mu poradil, aby začal pomáhať ľuďom, tak ako ostatní, ktorí boli zvolení. Kohút premýšľal, v čom by im mohol byť prospešný, a tak mu kôň poradil, aby využil svoj nádherný hlas. Kohút si jeho radu vzal k srdcu a začal svojim kikiríkaním budiť ľudí, aby sa mohli včas dať do práce. Ľudia túto jeho činnosť ocenili a navrhli cisárovi, aby ho určil ako jedno zo znamení. Aj keď pôvodne nebolo vtákom povolené sa súťaže zúčastniť, udelil mu cisár výnimku a vložil mu na hlavu kvetinu. Pri závode bežal kohút spoločne so psom, pred cieľom však vzlietol, aby ho predbehol. A tak získal desiate miesto. Odvtedy preto psi nemajú radi kohúty a prenasledujú ich.

Každému zvieraťu z lunárneho kalendára sú čínskymi astrológmi prisudzované určité vlastnosti, ktoré potom prenesene ovplyvňujú aj rok, ktorému vládnu, a tiež vlastnosti jedincov v tomto konkrétnom roku zrodených.

Priebojnosť, estetické cítenie, ale aj zraniteľnosť a popudlivosť .. to sú charakteristiky ľudí narodených v roku Kohúta!

Ľudia narodení v znamení Kohúta sú radi stredobodom pozornosti. Milujú stretnutie s novými ľuďmi a v každej situácii dokážu byť očarujúci. Na verejnosti sa objavujú takmer vždy upravení, zaujíma ich móda a k zovňajšku ako svojmu, tak aj ostatných, bývajú kritickí. Aj keď môžu pôsobiť povrchne, mávajú bystrý úsudok. Na jednej strane sa radi predvádzajú, na druhú im však nechýba múdrosť či súcit, ak niekto potrebuje ich pomoc. Radi si robia všetko po svojom, a preto niekedy nevedia prijať radu ostatných. Svojou priamočiarosťou môžu nechtiac niekoho raniť či stratiť priateľov. Navonok pôsobia bezstarostne, ale vo vnútri sú zraniteľní. Ako obranu využívajú humor a mnohovravnosť.

Zrodenci Kohúta nemávajú problém nadväzovať citové vzťahy, avšak ak stratia možnosť dobývaní svojho partnera, môžu pociťovať nespokojnosť a túžbu vrhnúť sa do nového dobrodružstva. Ak však nájdu toho pravého, stávajú sa z nich verní a oddaní partneri. V práci neznášajú, pokiaľ je na nich vyvíjaný nátlak, potrebujú pracovať svojím tempom. K slabším stránkam patrí aj ľahkomyseľné míňanie, preto by sa mali naučiť uvážlivejšie zaobchádzať s ťažko zarobenými peniazmi.

Najstaršia meracia sústava sveta?

Rok Osamelého kohúta začal 28. januára 2017 a skončí 15. februára 2018. Osamelý kohút vystrieda vo vládnutí Ohnivú opicu a po ňom bude nasledovať rok, ktorému bude vládnuť Pes odchádzajúci do hôr.

Čínsky lunárny kalendár je pravdepodobne najstaršou meracou sústavou času na svete. Jeho základy sú staré asi päť tisíc rokov, počiatok sa datuje údajne od roku 2637 pred Kristom, kedy legendárny vládca Chuang-Ti zaviedol prvý zverokruh, ktorý znázorňoval veľmi presnú časomieru, odvodenú od pohybu Mesiaca (na rozdiel od gregoriánskeho kalendára, používaného v našich krajinách , ktorý je odvodený od pohybu Slnka). Systém je dodnes využívaný v Číne, Taiwane, Japonsku, Vietname a Kórei, a slúži predovšetkým na určovanie významných dní, akým je napríklad čínsky Nový rok.

Lunárny kalendár a jeho zvieracia reprezentácia je vždy výzvou pre mincovne na celom svete.

Tie sa predháňajú v razení mincí a v originálnom dizajne. Tie tohtoročné sú naozaj podarené. Niektoré zdobia drahé kamene, iné sú plátované niekoľkými ušľachtilými kovmi. Iné sú konzervatívnejšie a vsádzajú na kvalitnú razbu a tradičný dizajn.

 

Pozrite sa na mince s motívom kohúta v našej galérii!

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno