Ekonomika je už na Slovensku pár rokov na vzostupe a ľudia sa čoraz častejšie rozhliadajú, kam by investovali svoje nasporené peniaze. Na trhu s tradičnými komoditami však mnohokrát vládne neistota, a preto sa záujem verejnosti čoraz viac obracia k alternatívnym investíciám, medzi ktoré patria aj mince a medaily. V posledných rokoch sa na tuzemských aukciách predali numizmaty za milióny. Záujem je o prísne limitované emisie historických originálov, tzv. „chybotlače“, ale aj o zdanlivo obyčajné mince a medaily, ktoré môže mať doma každý z nás.

Svätováclavský desať-dukát vyrazený v roku 1937, autor: HN – Zbyněk Pecák

Zlatá minca vydražená za cenu luxusného mestského bytu

Zberatelia sú za niektoré historické mince a medaily schopní minúť skutočne obrovské sumy. Tento rok v júli bol v Prahe vydražený Svätováclavský desať-dukát za rekordnú sumu. Československá minca z roku 1937 bola predaná za neskutočných 573 000 eur. Pôvodný majiteľ ho pritom vydražil za 35 000 eur. Týchto dukátov bolo pôvodne vyrazených iba 36 kusov a na aukcii predstavený unikát je jediným zachovaným kusom. Minca sa tak stala najdrahšou predanou mincou v SR. Prekonala minuloročný rekord desať-dukátu Albrechta z Valdštejna z roku 1630, ktorý bol vydražený za 12,5 milióna českých korún.

Kremnická mincovňa drží rekord!

Najdrahšia slovenská minca, Foto: TV Markíza, zdroj: www.tvnoviny.sk/

Rekord najdrahšej slovenskej mince nesie zlatý pätnásť-dukát Kráľa Mateja. Hodnota historickej mince stúpla doslova raketovým tempom. Slovenský obchodník mincí ju vydražil v rakúskej dražbe za 100 000 eur a jej hodnota vzrástla za necelé dva roky na viac než dvojnásobok. Za obsah zlata, ktorý minca obsahuje, by ste však nedostali viac ako 1000 eur. Dukát, vyrazený v Kremnici, je teda presvedčivým dôkazom toho, že zberateľská hodnota numizmatu sa v žiadnom prípade nerovná hodnote, odvodenej od obsahu drahého kovu.

Štátovka – nominálna hodnota 5000 Kč – svätý grál československej numizmatiky, zdroj: www. sberatel.com

Papierové platidlá za kovovými rozhodne nezaostávajú!

Veľkému záujmu dražiteľov sa tešia aj papierové bankovky. Za československú päťstovku z roku 1923 v perfektnom stave zaplatil jej nový majiteľ na decembrovej aukcii cez 39 000 eur.

Mimoriadny úspech zožala na tej istej aukcii tiež na pohľad úplne obyčajná česká 200-korunová bankovka. Slávu jej zaistila drobná chyba v tlači strieborného bezpečnostného prúžku, ktorá nesie text Republique du Zaire. Na pohľad takmer neviditeľná chybička povýšila oranžovú bankovku s portrétom J. A. Komenského na skutočný poklad. Posledné draženie sa zastavilo na 700 000 CZK.

V roku 2016 ste sa mohli na veľtrhu Antique stretnúť sa svätým grálom československej numizmatiky. Je ním päťtisíc-koruna z roku 1919. Cena relatívne nenápadného platidla sa podľa odborníkov pohybuje od 3 do 5 miliónov českých korún. Zaujímavosťou je, že sa nejedná o bankovku, ale Štátovku. Rozdiel medzi týmito dvoma označeniami je vo vydavateľovi. Práve túto Štátovku nevydala banka, ale štát. Odborníci tvrdia, že do dnešných dní sa zachovalo približne 36 kusov a väčšina je majetkom zbierok zahraničných bánk.

Vyhľadávaným kúskom je tiež napríklad tisíc guldenová bankovka z roku 1880. Vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku sa jednalo o platidlo s najvyššou nominálnou hodnotou. Pokiaľ po nej zatúžite dnes, pripravte si približne 120 000 eur.

Oživenie kremnického baníctva 1934, limitácia 68 ks

Lákadlom pre zberateľov sú aj medaily. Ich hodnota sa môže vyšplhať aj k desaťtisícom eur

Medzi odborníkmi v odbore numizmatiky je veľký záujem napríklad o medailu sv. Václava alebo desať-dukátovú medailu z roku 1934, ktorá bola vydaná „k oživeniu kremnického baníctva”. Tá nesie podobizeň sv. Kataríny a jej cena na aukciách sa pohybuje okolo 16 tisíc eur.

Nenašli ste historický poklad? Nevadí, zaujímavé sú aj pamätné dvojeurové mince!

Pokiaľ Vás Vaši predkovia nezabezpečili bohatstvom vo forme pokladov schovaných pod podlahou alebo v útrobách obrazov na chalupe vo svetlici, odporúčame zamerať sa napríklad na pamätné euromince. Od zavedenia eura môže každá krajina eurozóny vydať jednu (od roku 2012 dokonca dve) pamätné mince v nominálnej hodnote 2 eurá ročne. Tieto mince je možné používať ako bežné platidlo, a preto ich aj vy môžete nájsť vo svojej peňaženke!

Najvzácnejšie mince je možné nájsť v malých krajinách, ktoré vydávajú pamätné dvoj-eurovky v nízkych nákladoch. Ako príklad môže slúžiť napríklad monacká minca, vydaná k 25. výročiu úmrtia princeznej Grace Kelly. Jej hodnota sa pohybuje dnes okolo 1 200 eur. A to je celkom pekný nárast ceny, alebo nie?

Dvojeurové pamätné mince patria medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie medzi európskymi zberateľmi.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno