Snáď všetci poznáme starý čínsky lunárny kalendár. Jeho vznik sa datuje už do roku 2637 pr. N. L. V dnešnej dobe sa stále používa v Ázii, aj keď sa väčšinu času súčasne používa aj gregoriánsky kalendár. Názov “lunárny” indikuje, že je odvodený od pohybu mesiaca. Čínsky Rok zemitého psa začne 16. februára 2018 a potrvá do 4. februára 2019.

čínsky lunárny kalendár.
Čínsky Rok zemitého psa začne 16. februára 2018 a potrvá do 4. februára 2019.

Zverokruh lunárneho kalendára tvoria 12 zvierat: myš (alebo potkan), byvol, tiger, králik, drak, had, kôň, ovce (alebo koza), opica, kohút, pes a prasa. Pes by sa dal označiť ako najsympatickejšie zo všetkých znamení čínskeho cyklu. Človek narodený v Roku psa je čestný a úprimný. Má hlboký zmysel pre lojalitu a je náruživým zástancom spravodlivosti a fair play. Býva oduševnený, príťažlivý a vyžaruje sexappeal. Jeho povaha je priateľská a skromná. Pes rád vychádza ľuďom v ústrety, k spolupráci sa dá presvedčiť rozumnými dôvodmi a môžete sa na neho spoľahnúť. Ľudia narodení v znamení psa sa vyznačujú hlbokou intuíciou a inteligenciou. Obe vlastnosti hojne využívajú k presviedčanie ostatných vo svoj prospech. Napriek tomu, že sú zrodenci v znamení psa tvory odolnými a spoločenskými, radi využijú aj príležitosti k osamelému rozjímaniu.

Oslavy čínskeho roka sú veľkolepé!

Lunárny rok
Oslavy čínskeho roka sú veľkolepé!

Na oslavy nového roku sa Číňania starostlivo pripravujú. Po celej krajine sa konajú bujaré oslavy, ľudia navštevujú svojich príbuzných, upratujú domácnosti a na kľučky vešia zvončeky či zvončeky, ktoré majú vyhnať z obydlia zlých duchov. Niektoré Číňanky si dokonca najímaj fiktívne partnerov, aby budili dojem spořádanosti pred svojimi rodinami. Oslavy nového roka trvajú väčšinou 15 dní a môžeme ich prirovnať k našim Vianociam. S vyobrazením tohtoročného symbolu psa sa stretnete najmä v Ázii takmer všade, dokonca aj na minciach či medailách. Tématike lunárneho kalendára sa venuje každoročne väčšina prestížnych svetových mincovní a emitujú mince aj medaily v najrôznejších špecifikáciách.

Zo všetkých na trhu dostupných emisií sme pre Vás vybrali nášho favorita!

Najlepší priateľ na mincu z čistého striebra

Krásna strieborná emisie “Lunárny rok psa 2018” pochádza z dielne Parížskej mincovne. Mince bola vyrazená do 1 unca rýdzeho striebra 999/1000 a je limitovaná len 5000 kusy pre celý svet. Na Aversu je vyobrazené obľúbené čínske plemeno, pes Čau-čau. Práve táto rasa plne korešponduje s všeobecnou charakteristikou zrodencov v Roku Psa, ktoré sme sa venovali v úvode článku. Avers zobrazuje bohato zdobený koncept čínskeho kalendára až do roku 2029. Nominálna hodnota mimoriadne vydarené striebornej mince sa rovná 20 EUR.

Lunárny kalendár
Krásna strieborná emisie “Lunárny rok psa 2018” pochádza z dielne Parížskej mincovne.

Numizmat s vyobrazením zemitého psa môže byť nápaditým darčekom do kolísky pre novorodenca, narodené v tomto roku, ale aj pre staršie ročníky “zemitých psov” narodených v rokoch 2006, 1994, 1982, 1970, 1958, 1946, 1934, 1922. Rovnako tak poteší blízkej priatelia, partnera či rodinných príslušníkov, ktorými prostredníctvom originálneho darčeka môžete vyjadriť vernosť, úctu a náklonnosť.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno