Už 14. septembra si pripomenieme 80 rokov od úmrtia prezidenta Osloboditeľa. A pretože Masaryk si zaslúži významnú pamiatku, uctila Národná Pokladnica prvého československého prezidenta Masaryka ako inak, než numizmatom. Ste zvedaví, aký motív a drahý kov Národná Pokladnica zvolila a prečo bude numizmat výnimočný? Sledujte náš blog, čoskoro podobu numizmatu odtajníme! Teraz si poďme pripomenúť úspechy aj neúspechy prvého štátnika našej československej histórie!

Negramotný kočiš alebo rakúsky cisár? Kto je otcom Tomáša Garrigue Masaryka?

Tomáš Masaryk sa narodil v marci 1850 v Hodoníne slovenskému nádenníkovi Jozefovi Masarykovi a Terézii Kropáčkovej. Terézia pochádzala zo zámožnej meštianskej rodiny a pracovala na panskom statku ako kuchárka. O 10 rokov mladší Jozef sa narodil do slovenskej nevoľníckej rodiny a v Hodoníne sa živil ako kočiš. Sobáš dvoch mladých ľudí, pochádzajúcich z tak odlišných pomerov, bol v minulom storočí veľmi neštandardný.

Masarykov pôvod bol nielen vďaka nerovnému zväzku mnohokrát v histórii spochybňovaný. Prvé veľké diskusie sa objavili spoločne s Hilsneriádou – kauzou, v ktorej stál Masaryk pevne na strane mladého žida, obvineného z hroznej vraždy mladého dievčaťa. Jeho odpor k antisemitizmu vyvolal vo vtedajšej spoločnosti nepochopenie. Ľudia chápali Masarykov postoj tak, že bráni obžalovaného židovského chlapca, pretože on sám je židovského pôvodu.

Hilsneriáda- Masaryk stál pevne na strane mladého žida, obvineného z hroznej vraždy mladého dievčaťa.

Špekulácie o genetickej informácii TGM sa opäť rozvírili začiatkom tohto roka. Podľa dostupných historických prameňov bolo zistené, že Tomáš Masaryk do svojej rodiny nezapadal. Svojich bratov intelektom značne prevyšoval a fyzicky im nebol ani trochu podobný. Pred pár rokmi sa u nás dokonca objavila kniha, ktorá háji teóriu, že Masaryk bol „ľavobočkom“ rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Koniec všetkým špekuláciám chcel urobiť český dokumentarista David Vondráček, ktorý sa v kooperácii s expertom na genetiku Danielom Vaňkom chystali odhaliť Masarykov skutočný pôvod. Ich snahy však prerušil email zo Spojených štátov. K plánovanému projektu sa vyjadrila Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková, ktorá odkázala, že si DNA testy nepraje. A pretože má ako priamy rodinný potomok o takých veciach právo rozhodovať, skutočná identita prezidenta Osloboditeľa zostane nateraz skrytá.

Masaryk, zámočník, kováč i učiteľ …

Nech pulzovala otcovi T. G. Masaryka žilami modrá krv alebo nie, jasné je jedno. Masaryk zdedil cieľavedomú povahu, vysokú inteligenciu a nebojácnosť. Jeho povaha sa prejavovala už v ranom detstve a konflikty s rovesníkmi boli na dennom poriadku. Mladý Tomáš sa pôvodne mal stať zámočníkom, za ktorého sa učil vo Viedni. Po pár týždňoch si svoju budúcnosť rozmyslel a vrátil sa k rodičom, ktorí vtedy žili v Čejči. Tam sa začal učiť za kováča. Remeslo ho bavilo a býval by sa mu venoval celý život, osud si pre neho však pripravil iný plán. Tomášov bývalý učiteľ z reálky presvedčil Masarykových rodičov, aby ho poslali do Čejkovickej školy, kde mu bolo ponúknuté miesto pod-učiteľa.

Rebel už v školskej lavici

Masaryk zdedil cieľavedomú povahu, vysokú inteligenciu a nebojácnosť. Pôsobil v škole ako pod-učiteľ

Masaryk sa rozhodol doplniť si vzdelanie a v roku 1865 bol prijatý na nemecké gymnázium. Vďaka výborným výsledkom preskočil ročník a získal štipendium. Jeho výborný prospech a cieľavedomosť ho doviedla až k zámožnej rodine policajného riaditeľa Antona Le Monnier, v ktorej pôsobil ako vychovávateľ. Policajný riaditeľ si mladého Masaryka považoval a niekoľkokrát ho dokonca zachránil od vylúčenia zo školy. Vďaka svojim vyhraneným názorom sa totiž Masaryk často dostával do konfliktov aj s autoritami. Raz sa pohádal s riaditeľom školy, ktorý ho karhal za to, že nechodí na spoveď. Tomáš však vnútorne žiadnu cirkevnú povinnosť necítil a bez okolkov odmietol riaditeľovi vyhovieť. Rozčúlený pedagóg chcel študenta skrotiť zauchom, ale ten sa po ňom pohotovo ohradil kutáčom. Vďaka príhovoru policajného riaditeľa sa Tomášovi podarilo dokončiť ročník. Keď sa potom Monnierova rodina sťahovala do Viedne, vzala svojho vychovávateľa so sebou. Vo Viedni Tomáš úspešne zmaturoval na akademickom gymnáziu a pokračoval štúdiom filozofie. Na filozofickej fakulte mal veľa príležitostí na zoznámenie s vtedajšou inteligenciou, a tiež ich hojne využíval.

Čítajte náš blog a buďte prvý, kto uvidí výnimočnú medailu, emitovanú len a len k 80. výročiu jedného z najvplyvnejších ľudí nedávnej histórie!

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno