Prvé zlaté mince sa objavili v 7. storočí pred Kristom v Anatólii. Zlato sa však pre razenie mincí používalo len ojedinele v období, kedy sa minuli zásoby striebra. Obežné mince sa zo zlata v modernej dobe razili vďaka malým rozdielom medzi nákupnou a predajnou cenou zlata. Zlato má navyše z hľadiska razenia mincí dobré vlastnosti –  dá sa rozdeliť na menšie časti bez toho, aby sa zničilo, je ľahko prenosné, nepodlieha korózii a na rozdiel od striebra má vysokú hodnotu vzhľadom na váhu.

Dnešné zlaté mince slúžia predovšetkým zberateľom a investorom. Obežné mince sa už zo zlata nevyrábajú.

Najznámejšie zlaté mince

Double Eagle

Najznámejšou zlatou mincou sveta je pravdepodobne Double Eagle z roku 1933. V tomto roku, uprostred Veľkej hospodárskej krízy, sa vyrazilo takmer pol milióna mincí Double Eagle s nominálnou hodnotou dvadsať dolárov.  Svoju povesť získala minca vďaka Gold Reserve Act (zákon, ktorý zakazoval súkromné držanie zlata),  z roku 1934 ktorým americký prezident Theodor Roosevelt nariadil roztaviť všetky zlaté mince, aby stabilizoval hospodárstvo. Vďaka tomu sa dochovalo približne trinásť kusov mince Double Eagle, čím sa výrazne zvýšila ich hodnota.

Double Eagle 1933 zlaté mince

 

 

Najdrahšia zlata minca sveta
Najdrahšia minca sveta bola v roku 2012 vystavená v Prahe. Výstavu zrealizovala česká Národní Pokladnice.

V roku 2002 sa v aukčnej sieni v New Yorku jedna z týchto dochovaných zlatých mincí Double Eagle vydražila za rekordných 7 590 020 dolárov. Tak sa tento Double Eagle stal najhodnotnejšou predanou mincou sveta.

Krugerrand

S očakávaným príchodom ukončenia zlatého štandardu v roku 1967, sa jedna z juhoafrických rafinérií zlata rozhodla vyrobiť modernú investičnú mincu pre verejnosť. Juhoafrická republika mala v tom období pod kontrolou približne 2/3 svetovej produkcie zlata. Tak vznikla prvá investičná zlatá minca Krugerrand. Názov je odvodený od mena Paula Krugera, bývalého prezidenta Juhoafrickej republiky, a obehovej meny krajiny – Randu. Krugerrand je dnes najobľúbenejšou investičnou zlatou mincou. Od začiatku razenia mince Krugerrand dodnes sa vyrazilo približne 60 miliónov kusov.

Replika mince Krugerrand

Kanadský javor

Zlatá minca Kanadský javor sa prvýkrát vyrazila v roku 1979. Dovtedy bola jedinou zlatou zberateľskou mincou hore zmienená minca africký Krugerrand. Tá ale, kvôli ekonomickému bojkotu Juhoafrickej republiky pod apartheidom, nebola za hranicami dostupná. V roku 2007 vydala Kanadská kráľovská mincovňa zlatú mincu Kanadský javor vážiacu 100 kg, s nominálnou hodnotou 1 milión dolárov. Kanadská kráľovská mincovňa tento špeciálny Kanadský javor vydala predovšetkým v rámci svojej vlastnej propagácie.  Zlato obsiahnuté v minci však malo v tom období hodnotu asi 2 milióny dolárov. Medzi investormi sa objavili záujemcovia o kúpu, preto mincovňa vyrobila ďalšie, ktoré sa predali za 2,5 až 3 milióny dolárov.

Kanadský javor Národná Pokladnica

Philharmoniker

Rakúsky zlatý Philharmoniker sa po prvýkrát vyrazil v roku 1989. Minca oslavuje Viedeň, ako mesto hudby, a predovšetkým viedenský symfonický orchester. Philharmoniker patrí medzi najobľúbenejšie zlaté mince Európy a  považuje sa vo všeobecnosti za jednu z najkrajších mincí.

Philharmoniker Národná Pokladnica

 

Čínska panda

V Číne vznikli jedny z prvých zlatých mincí v histórii ľudstva a čínske razenie je pre zberateľov zaujímavé dodnes. Čínska panda, po prvýkrát uvedená v roku 1983, je netradičná predovšetkým svojim motívom na reverznej strane, ktorý je  v každom roku iný. Čínska panda bola doslova prvou takou mincou a čoskoro sa stala  vyhľadávanou zberateľmi. Nie je známe, koľko má Čína vo svojich rezervách zlata, predpokladá sa ale, že približne rovnako ako Spojené štáty americké. V prípade, že bude Čína naďalej vytvárať také zlaté rezervy, dá sa očakávať, že hodnota Čínskej zlatej pandy bude výrazne stúpať.

Čínska panda Národná Pokladnica

Austrálsky klokan

Austrálsky zlatý klokan z roku 1987 sa pôvodne nazýval Austrálsky nugget. Tento Austrálsky nugget sa razil s odlišným dizajnom na každú zo štyroch veľkostí, v ktorých sa vydával. Od roku 1990 sa začal  na zadnej strane vyobrazovať klokan. Svoje meno však táto slávna minca z Austrálskeho nuggetu na Austrálskeho klokana zmenila až v roku 2008. V roku 2012 sa austrálska mincovňa Perth ukázala celému svetu tak, že nechala vyrobiť Austrálskeho klokana vážiaceho 1 tonu (12 cm hrúbka mince, 80 cm priemer). Táto tonová zlatá minca sa stala najťažšou zlatou mincou sveta.

Australsky klokan Národná Pokladnica

 

Austrálsky klokan
Najťažšia a najväčšia minca sveta na World Money Fair v Berlíne 2014.
Najväčšia minca sveta
Nominálna hodnota mince je 1 milión dolárov.

Aké zlaté mince by ste na zoznam pridali vy?

1 Koment

  1. […] Príbeh mince Double Eagle dobre poznajú všetci v kruhoch zberateľov mincí. V roku 1933 americký prezident Franklin Delano Roosevelt v snahe zabrániť finančnej kríze rozhodol stiahnuť z obehu všetky zlaté mince a nariadil ich roztavenie a uloženie v pevnosti Fort Knox. Tomuto nariadeniu uniklo 13 zlatých mincí a stali sa z nich, podľa niektorých numizmatikov, najvzácnejšie mince na svete. To samozrejme vzbudilo veľký záujem numizmatickej spoločnosti. V roku 1944 ukradol jednu z mincí, ktorá sa vyhnula roztaveniu, vášnivý zberateľ, egyptský kráľ Farouk. […]

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno