Medzi pamätnými mincami a medailami je rozdiel, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Obe tieto numizmatické kategórie sú zberateľsky zaujímavé, len každá trochu inak. Jedna slúži na uchovanie hodnoty, a druhá skôr na vytváranie tematických zbierok. Rozmyslite si, či sú pre Vás viac zaujímavejšie mince alebo medaily.
Čím sú charakteristické mince
Mince sú oficiálne platidlo. Na prvý pohľad rozoznáme mincu od medaily podľa toho, že má na líci vyrazenú nominálnu hodnotu. Tú majú aj pamätné mince. Na Slovensku má výhradné právo na vydávanie mincí len Národná banka Slovenska. Distribuovať tieto mince však môžu aj súkromné subjekty.
„Bežné aj pamätné mince sú teoreticky obeživo. V skutočnosti ale pamätné mince nemusia byť akceptované ako prostriedok výmeny. Výnimku tvorí iba emitent, ktorý tieto pamätné mince vydal. Na Slovensku teda NBS. Ta má povinnosť pamätné mince odkúpiť,“ hovorí Matej Hušták, riaditeľ Národnej Pokladnice.
Prečo ľudia zbierajú pamätné mince
Zberateľské mince sú razené prevažne zo vzácnych kovov – zlata a striebra. Ich hodnota sa teda časom môže meniť, na rozdiel od bežných mincí. Tie sa z drahých kovov nevyrábajú, pretože v minulosti ich nominálna hodnota klesala pod hodnotu obsiahnutého kovu. Ľudia ich potom tavili a štát prichádzal o peniaze.
Hodnota pamätných mincí stúpa, pretože sú vydávané v limitovaných edíciách. Vďaka tomu sú zberateľmi vyhľadávané.
Kvalita bežných a pamätných mincí
Ďalší rozdiel medzi bežnými a pamätnými mincami spočíva v ich kvalite . Kvalita bežných mincí nesie označenie BU – Brilliant uncirculated – mince s plným razobným leskom.
„U pamätných mincí sa najčastejšie stretneme s najvyššou mincovou kvalitou PROOF. Vďaka tejto razbe vynikne reliéf motívu mince na pozadí s vysokým leskom. Mince PROOF sa z raznice snímajú ručne, nepadajú do krabíc, ako tie bežné,“ dodáva Hušták.
Obežné pamätné mince
Samostatnú kategóriu tvoria obežné pamätné mince. Sú to v podstate pamätné mince, ktoré však používame ako bežný prostriedok výmeny. Najznámejším zástupcom obežných pamätných mincí sú pamätné dvojeurové mince.
Vyobrazujú motívy štátov Európskej Únie. Zberateľmi sú cenené, pretože sú vydávané v limitovaných nákladoch.
Čo sú pamätné medaily
Pamätné medaily nie sú peniaze a nemajú vyrazenú nominálnu hodnotu – nedá sa s nimi teda platiť. Emitovať ich môžu popri NBS aj súkromné subjekty.
Vďaka tomu sa u pamätných medailí môžeme stretnúť s väčším výberom motívov a tém. Nie sú tak konzervatívne ako pamätné mince. Pamätné medaily pripomínajú rôzne osobnosti, udalosti a výročia. Najčastejšie vyobrazujú motívy z dejín. Aj preto sú tak obľúbené medzi milovníkmi histórie.
Zberateľov zaujímajú predovšetkým kolekcie pamätných medailí. Vďaka nim si môžu vytvárať rôzne tematické zbierky. Rovnako ako mince, aj pamätné medaily sa razia v menších nákladoch. Tým sa stávajú vzácne a ich hodnota rastie.