Mince sú spájané s osudom a šťastím od pradávna. Každý z nás určite pozná termín “hodiť si mincou”. Je to práve táto (viac ako 2 500 rokov) stará praktika, čo z mincí urobila sudcu pre riešenie situácií, kedy si nevieme rady. Našim predkom praktika “hádzanie mincou” pravdepodobne uľahčila život natoľko, že začali niektoré mince považovať za symbol šťastia. Mincí pre šťastie je veľa a ich majitelia k nimm väčšinou chovajú zvláštny vzťah, niekedy až posvätnú úctu. Svoje mincové talizmany nosia stále pri sebe a veria, že ich prítomnosť im zabezpečí pretrvávajúcu šťastenu. Spoznajte mince šťastie z celého sveta!

Mince šťastia do kolísky, individuálna symbolika a ročníky Vášho narodenia

Ako už sme v úvode naznačili, mincí, ktoré sú považované za suveníry pre šťastie, môže byť nespočetné množstvo. Pre niekoho môže mať význam prvý peniažtek, ktorý dostal od rodičov na zmrzlinu alebo dokonca minca do kolísky. Niektorí prikladajú zvláštnu moc minciam či medailám, vydaným v roku ich narodenia, maturity, svadby alebo iných životných udalostí.

Anjelské mince

Mince šťastie
Veľkej obľube sa tešia mince či medaily s vyobrazením madon či božích apoštolov.

Ďalšou kapitolou obľúbených mincí pre šťastie sú tzv. “Anjelské mince”. Už z názvu je zrejmé, že ide o numizmaty s vyobrazením anjelov – božích poslov, ktorých úlohou je ochrana a dohľad nad svojimi zverencami. Veľkej obľube sa tešia aj mince či medaily s vyobrazením madon či božích apoštolov.

Mince šťastia z Číny (Feng shui)

Mince šťastia majú dlhú tradíciu aj v Ázii. Prvé platidlá tohto druhu sa vyrábali už v rokoch 453 až 221 pred naším letopočtom. Pôvodným účelom mincí bolo reprezentovať cisársku autoritu a jej vplyv na spoločenstvo, ktoré panovník ovládal. Jedna strana tradičnej čínskej mince šťastia reprezentuje ženský princíp, druhá mužský. Zem symbolizuje štvorec, zatiaľ čo kruh predstavuje nebo. Práve nastolením rovnováhy medzi zemou a nebom malo zabezpečiť ľuďom blahobyt, mier a úrodu. Číňania sa skrátka domnievajú, že ak sú protichodné energie jin a jang v harmonickej rovnováhe, bude v rovnováhe všetko, čo človeka obklopuje vrátane jeho vnútorného sveta. Zvykom je naviazať Feng shui mince na červenú stužku z hodvábu. Červená farba totiž symbolizuje šťastie a prosperitu.

Kalendár šťastie aneb 12 šťastných mincí Vám zaručí radosť, úspech a hojnosť po celý rok

Stolový mesačný kalendár v kombinácii s prehliadkou šťastia prinášajúcich mincí z celého sveta môže byť žiarivým doplnkom každého pracovného stola. V dvanástich mesačných listoch sa postupne predstaví dvanásť mincí, tak či onak spojených so šťastím, radosťou a spokojnosťou.

Ak ste priaznivci Feng shui, môžete si mincu šťastie z Číny zaobstarať aj Vy. Mosadzný originál ázijské mince, razené v rokoch 1820 – 1850 je totiž súčasťou unikátneho kalendára šťastie pre rok 2021. Okrem tejto mince nájdete v kalendári ešte 11 ďalších mincových originálov z celého sveta. Odborníci na numizmatiku osadili každú stránku stolného kalendára numizmatom, ktorý je tým, ktorým národom považovaný za nositeľa pozitívnej energie. V januári Vám tak prinesie šťastie bermudská mince so šťastným prasiatkom, ktoré je symbolom plodnosti, hojnosti a prosperity. Februárom Vás bezpečne prevedie mince z ostrova Tokelau, ktorej zdobí motív korytnačky. Korytnačka predstavuje pre ostrovanmi bezpečie, silu a dlhý spokojný život. Ďalšie mince pochádzajú napríklad z Írska, Veľkej Británie alebo exotické Uruguaja. Ak chcete sebe či svojim blízkym zabezpečiť zdravú dávku šťastie po celý budúci rok, určite sa pozrite na nový mincový kalendár z ponuky Národnej Pokladnice.

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno