roku 2021 si pripomíname zaujímavé výročie, a totiž 280 rokov od nástupu Márie Terézie na uhorský trón. Keď habsburská panovníčka preberala moc, nikto neveril, aký vplyv na dejinné udalosti bude jej pôsobenie mať. Za vlády Márie Terézie sa razil tiéž slávny Levantský toliar, mince, ktorá sa rozšírila do celého sveta.

Levantský toliar predstavuje najznámejšiu a najreprezentatívnejší mincu z obdobia vlády habsburskej panovníčky.

Rakúsky tolar Márie Terézie 1740 – 1780

Razba prvých toliarov začala v roku 1780. Mince vynikali veľkosťou (40 mm), ale aj kvalitou. Minimálny obsah striebra bol stanovený na 83,3% rýdzeho striebra. Práve akosť predurčila mincu na komerčné účely. S Levantskými toliarmi sa platilo od Londýna po Rusko. Mince sa dostali až do Levanty, na Predný východ. Portrét 63-ročnej Márie Terézie, ktorý toliar zdobil, poznal skoro celý svet. Mincou sa platilo v Stredomorí, na Balkáne, na území severnej Afriky. Na Azorských ostrovoch, v Mozambiku, Jemene, Egypte, Sudáne, Etiópii a v ďalších krajinách. Na Levantské toliare sa v jednotlivých krajinách razili úradné značky, mená vtedajších vládcov a názvy jednotlivých štátov. Takto označené peniaze prenikali do strednej Afriky, kde obiehali desiatky rokov ako oficiálny platidla. Niektoré zdroje uvádzajú, že od roku 1780 až podnes sa na svete vyrazilo až 800 miliónov týchto mincí!

Napriek tomu, že mincí bolo za vyrazené tak obrovské množstvo, pravé Levantské toliare sú zriedkavé. Za najvzácnejšie exempláre sa považujú emisie, razené v mincovni Günzburg okolo roku 1780. Tieto mince možno však len ťažko rozoznať o emisií, ktoré vznikali na území celej rakúsko-uhorskej monarchie až do roku 1858. Ešte väčším problémom je odhaliť razby rakúsko-uhorskej od ich napodobenín produkovaných od roku 1857 v mincovniach od Londýna po Bombaj.

Na Slovensku sa do dnešných dní našlo Levantských toliarov z roku 1780 len niekoľko málo kúskov.

Levantský toliar u Vás doma!

Levantský toliar
Levantský toliar – legedárna minca uctená rýdzim striebrom

Historické mince sú dnes zberateľsky veľmi cenené. Na trhu sa vzácne razby však objavujú len zriedka. A ak predsa, bežný smrteľník si ich obyčajne nemôže dovoliť. V Národnej Pokladnici pre Vás pripravili zaujímavú kolekciu, ktorú si môže dovoliť každý. 24-členná kolekcia vyobrazuje habsburských panovníkov, ktorí boli súčasne českými a uhorskými panovníkmi. Razby sú zušľachtené rýdzim zlatom a striebrom a sú vernými replikami vzácnych historických originálov. Písané informačné materiály, ktoré získate spolu s numizmatmi sú výsledkom kooperácie uznávaných historikov a numizmatiky Slovenského národného múzea. Prvým numizmatom z tejto fascinujúcej kolekcie je práve replika Levantského toliara!

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno