Viete čo robiť, keď sa nudíte? Čo tak nájsť si nejaké hobby? To najbežnejšie, najobľúbenejšie a zároveň veľmi zábavné je zberateľstvo.

Prečo práve zberateľstvo ?

Predstavte si situáciu, keď ste pred dvadsiatimi rokmi dostali pohľadnicu. Nič zvláštne. Keď však dostanete pohľadnicu s krásnou známkou dnes, určite vás to prekvapí a zaiste aj poteší. Čím menej je niečo bežné, tým viac si to ceníme a tým viac je to pre nás vzácne. Aj preto je dnes zberateľstvo podobných predmetov populárne a rozšírené aj medzi mladšími ročníkmi. Zberateľské predmety sú nám vzácnejšie.

Patríte už k skúseným zberateľom, alebo stále tápete? Prinášame vám prehľad najobľúbenejších zberateľských predmetov súčasnosti.

Zdroj obrázku: Wikipedia
Zdroj obrázku: Wikipedia

Zberatelia pokladov ocenia mince a medaily

Viete, že najstaršia nájdená minca je stará viac než 2 700 rokov alebo že existuje patrón numizmatikov? Je ním zlatník svätý Eligius, ktorý žil v 6. storočí na území dnešného Francúzska. Najväčšou numizmatickou organizáciou je Americká numizmatická asociácia, ktorú založili už v roku 1891.

Predtým, než začnete zbierať mince a/alebo medaily, mali by ste si ujasniť zopár vecí. Budete vytvárať zbierky alebo zbierať jednotlivé kúsky? Ako a kde budete mince vystavovať? Budete zbierať historické alebo súčasné mince? Koľko peňazí ste na svoje hobby ochotní vydať?

Zbieranie mincí väčšinou začne tak, že v peňaženke nám zostane zopár cudzích mincí z dovolenky alebo že v obehu nájdeme nejakú starú mincu.

„Zbieranie mincí a medailí v sebe kombinuje zábavu a systematickosť. Nikto Vám nikdy správne nepovie, čo má cenu zbierať, alebo ako pri zbieraní postupovať. Pre každého znamená zbieranie niečo iné, a preto aj jeho ciele sú iné. Čarom numizmatiky je prepojenie zberateľstva s poznávaním historických súvislostí a adrenalínom z výmeny. Pre svoju jedinečnosť je stále populárnejšia a medzi zberateľmi najrozšírenejšia,“ tvrdí odborník na vzácne mince a medaily Luboš Krčil, riaditeľ Národnej Pokladnice, spoločnosti, ktorá distribuuje pamätné mince a medaily.

Zdroj obrázku: Wikipedia
Zdroj obrázku: Wikipedia

Pivné suveníry pre fajnšmekrov

Keď ste fanúšikom netradičných zberateľských predmetov, možno sa vám páči zbieranie pivných suvenírov. Typickým českým koníčkom je zbieranie pollitrov, pivných podnosov, etikiet a pivných fliaš. Každý z nás nájde v okolí minimálne jedného takého zberateľa.

Najvyhľadávanejšími predmetmi zberateľov pivných suvenírov sú pivné etikety. Možno ich pomerne jednoducho zohnať a nie sú príliš drahé. Prvé, veľmi jednoduché, boli vyrobené koncom 19. storočia. Postupne sa z nich stali prepracované prvky predstavujúce imidž pivovarov.

Zbieranie pivných suvenírov je pomerne jednoduché a veľmi príjemné. Navštívite hostince a pivovary, kde si pivné suveníry môžete kúpiť, prípadne vám ich výčapníci darujú. Vďaka zbieraniu pivných suvenírov ochutnáte pivá zo všetkých kútov sveta.

Obľúbené pohľadnice

Pamiatky z miest, ktoré sme navštívili. Pohľadnice samy osebe nie sú veľmi hodnotné, majú však nevyčísliteľnú emocionálnu hodnotu. Čím sú staršie, tým ich zberatelia považujú za vzácnejšie.

Viete, že zberatelia prideľujú pohľadniciam rôzne stupne kvality, podľa toho, či boli popísané, opečiatkované alebo polepené? Pohľadnice zažili najväčší rozmach na prelome 19. a 20. storočia. Vtedy sa na pohľadniciach zobrazovalo všetko – hlavné ulice, najvyššie kopce, najvýznamnejšie pamiatky. Z histórie sa dokonca zaznamenali prípady krádeží pohľadníc zobrazujúcich ženské členky a romantické milenecké dvojice.

Zberateľstvo pohľadníc väčšinou začne na dovolenke alebo na výlete. Ide o jeden z najzdravších koníčkov. Núti totiž ľudí vyjsť von, navštevovať hrady, zámky, turistické centrá. Nadšení zberatelia hľadajú v antikvariátoch a oslovujú tlačiarne, aby mali najnovšie kúsky.

Na to, aby ste začali zbierať pohľadnice, stačí len dobrá turistická obuv. Keď to však so zbieraním pohľadníc myslíte vážne a chcete sa stať skutočným filokartistom, rozmyslite si, akú zbierku si chcete vytvoriť. Zamerať sa môžete na konkrétneho umelca, lokalitu alebo krajinu, obdobie, motív (zvieratá, krajinky, električky, vianočné pohľadnice atď.). Napríklad pán Jaroslav Rychtařík z Loun, ktorý vlastní okolo 6 000 pohľadníc, zbiera len pohľadnice súvisiace s lounským okresom. Práve vďaka úzkemu zberateľskému zameraniu môžete vytvoriť jedinečnú a neopakovateľnú zbierku.

Známky sú pre milovníkov detailov

Zdedili ste zbierku známok alebo vás jednoducho láka mať týchto farebných papierikov viac pohromade? Potom ste na správnej ceste stať sa zberateľom známok, teda filatelistom.

Poštové známky existujú už vyše 150 rokov. Prvou osobnosťou nekráľovského pôvodu zobrazenou na známke bol William Shakespeare. V roku 1849 francúzska vláda dokonca vydala zákon zakazujúci umývanie a čistenie použitých poštových známok. Zákon mal zabrániť opätovnému používaniu známok. Takmer 15 000 ľudí bolo za prekročenie „známkového zákona“ potrestaných šiestimi rokmi väzenia.

Začiatočníka poteší album plné pekných obrázkov, pokročilý zberateľ skúma každú známku zvlášť – jej zúbkovanie, odchýlky od normálu, presvitajúce miesta. Zbieranie známok je podobné ako zbieranie mincí. Rozhodnete sa pre určitý rad, kolekciu a neuspokojíte sa, dokým nezískate všetky chýbajúce kusy. Zbierať môžete známky nové i známky použité, so stopami atramentu od poštovej pečiatky.

Len čo sa rozhodnete pre zbieranie známok, zbierajte, vymieňajte, posielajte si s ľuďmi listy a povedzte známym, aby pre vás známky odkladali. Na svoje si prídu aj milovníci detailov a puntičkárskej práce − najmä pri odlepovaní známok z obálok. Určite si užijete kopu zábavy.

Zbierate niečo? Aké sú vaše zberateľské skúsenosti?

1 Koment

  1. […] špecifickejšie zameraní než numizmatici. Vyhľadávajú zvláštne a unikátne mince, ktoré bežným zberateľom mincí pripadajú bezcenné alebo nezaujímavé. Aj medzi týmito exemplármi sa však môžu nájsť malé poklady, ktoré svojím nálezcom […]

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno