Tento týždeň prebehne v luxusnom pražskom hoteli Mandarin Oriental nevídaná prehliadka. Úspešný podnikateľ, majiteľ parfumérie Fann a nadšený zberateľ historických mincí sa totiž rozhodol predať vzácne mince zo svojej vzácnej zbierky. Unikáty v hodnote státisícov eur verejnosti ponúkne prostredníctvom aukcie už tento piatok!

Numizmatická akcia, ktorá nemá obdobu!

Zberatelia z 50 krajín sveta sa stretnú v snahe získať skutočné numizmatické skvosty už tento piatok – teda 7. apríla. Predávajúci, pán Jaroslav Kokolus, ponúkne časť svojej zbierky prostredníctvom slovenského aukčného domu Macho & Chlapovič.

Súčasťou aukcie bude aj vzácny Svätováclavský dukát. 

Akcie tohto formátu sú v našich končinách naozaj ojedinelé. Zbierka úspešného podnikateľa činí viac ako 400 mincí a jej súčasťou je napríklad ucelená zbierka československých mincí vydaných od roku 1918 až do roku 1993. Pán Elizej Macho, spolumajiteľ známeho aukčného domu odhaduje, že najväčšia bitka sa strhne o vzácne dukáty, najmä o zlatý Svätováclavský desať dukát z roku 1937. Práve túto zlatú mincu objavil súčasný majiteľ na švajčiarskej aukcii a kúpil ju vraj za dvadsatinu jej hodnoty. Organizátori aukcie predpokladajú, že sa Svätováclavský desať dukát vydraží za viac ako 12 miliónov českých korún (odhadom 450.000 eur), a stane sa tak najdrahšou predanou českou mincou.

Prečo sa známy zberateľ svojej zbierky zbavuje?

Ako už bolo povedané, Jaroslav Kokolus sa zbavuje len časti svojho pokladu. Dôvod je vlastne prostý – jeho zbierka československých vzácnych mincí je kompletná a na svete už nie je žiadny numizmat, ktorý by ju doplnil. Druhým dôvodom je tiež rozsiahlosť zbierky, ktorá je na údržbu veľmi komplikovaná.

Desaťkorunáčka s Rašínom bude na aukcii raritou.

Tento piatok bude na aukcii vystavená tiež československá desaťkorunáčka s portrétom prvorepublikového prezidenta Alojza Rašína. Tá bola vydaná v roku 1993, avšak do obehu sa z dôvodu rozpadu Československa nikdy nedostala. Pán Kokolus má k tejto minci silný vzťah, a preto bude na piatkovej dražbe iba vystavená, nie na predaj.

Vzácne mince a medaily sa stávajú výbornou investičnou príležitosťou!

Po zažehnaní ekonomickej krízy v roku 2010 záujem o mince i medaily výrazne vzrástol. „V minulosti som niektoré mince kupoval aj stokrát lacnejšie. Cenu určuje hlavne boj na dražbe, jednu mincu chce naraz niekoľko desiatok zberateľov,” približuje Kokolus.

Ak nedisponujete milióny, môžete si zaobstarať vydarené repliky historických slovenských mincí.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno