Krása je vnímaná subjektívne a každý jedinec ju posudzuje inými parametrami, ktorým potom prikladá svoje vlastné hodnotenie na škále sympatie. Robíme to odpradávna preto, aby sme si utriedili myšlienky, zmechanizovali uvažovanie a pomohli srdcu a intuícii nájsť presne to, čo potrebujeme. Aj keď je naše vnímanie úplne individuálne, na hodnotenie niektorých charakterových vlastností, prírodných úkazov alebo umeleckých diel sa viac menej zhodneme. Málokto označí Michelangelov Posledný súd za gýč. A len hŕstka ľudí obdivuje šarm švábov. Bude platiť toto pravidlo aj u mincí? Ktoré americké strieborné doláre sú najkrajšie pre Vás? Prečo sú niektoré americké doláre krajšie ako iné? Rozhoduje príbeh!Aj napriek tomu, že krása je pojem úplne abstraktný, vybrali sme 5 designov amerických mincí, ktoré sú podľa nášho názoru tie NAJ! A prečo sme sa zamerali na americké doláre? Napríklad preto, že tento rok oslavuje 100. výročie J. F. Kennedy alebo preto, že najdrahšia minca sveta – Flowing Hair Liberty Dollar – pochádza práve z Ameriky. V roku 2013 si túto striebornú mincu vydražil jeden pán za 10 miliónov dolárov.

TOP 5 – Americké strieborné doláre

Pýtate sa, prečo sú ľudia ochotní investovať horibilné sumy za nejaké kovové pliešky? Je to vlastne rovnaké ako u výtvarných diel. Mince musia byť výnimočné. A výnimočné môžu byť hneď niekoľkými spôsobmi. Buď sú proste len krásne, alebo sú staré a stratené. A z tých stratených sa ich potom pár niekde nájde. Zo storočných mincí, ktoré ležali pod nánosmi zeminy, mnohokrát vôbec nespoznáte, či je na minci vyobrazený orol alebo sliepka. To však nevadí, majú predsa historickú hodnotu, ktorá nám dokáže odkryť či spojiť fakty, ktoré nám predtým nedávali zmysel. A poznanie je predsa krásne. Za numizmatickú krásu sú mnohokrát považované mince, ktoré ani ako mince nevyzerajú. Je teda jasné, že „fyzická krása“ v hodnotení nehrá. Tajomstvo sa skrýva v príbehu! A verte, že každá zo zberateľsky cenených mincí nejaký príbeh skrýva. Preto je numizmatika také dobrodružstvo. S mincami totiž neplníte svoj šuplík len kusmi striebra, zlata či niklu, plníte ho príbehmi!

AMERICKÉ STRIEBORNÉ DOLÁRE – TOP 5!

  1. NAJDRAHŠIA MINCA SVETA – Flowing Hair Liberty Dollar 1794

    Flowing Hair Liberty Dollar 1794 v Prahe
    Flowing Hair Liberty Dollar 1794 je vôbec najdrahšou mincou na svete

Tak to je ona, najdrahšia strieborná minca sveta, ktorá bola v slávnej Stack’s Bowers vydražená za neuveriteľných 10 miliónov dolárov. História slávneho doláru siaha až do 18. storočia, na samý počiatok histórie Spojených štátov. A práve v historickom kontexte je ukrytý jej príbeh. Flowing hair totiž reprezentuje prvú razbu dolárov, ktorá na území USA prebehla. Prvú razbu strieborných dolárov od začiatku sprevádzali značné komplikácie. Pre razbu prvých dolárov bola stanovená rýdzosť 900/1000 a priemer 39 – 40 mm. Prítlačná sila raziacich strojov však bola vzhľadom k mäkkému kovu príliš veľká. Do obehu sa teda namiesto pôvodných 2000 kusov, dostalo iba 1758 kusov a väčšina z nich bola nepoužiteľná. Dizajn bol len ťažko rozpoznateľný, povrch mincí narušovali nerovnosti a ďalšie defekty, ktoré znemožňovali funkciu platidla. Do dnešných dní bolo nájdených len 10 kusov. Iba jediný nájdený kus však nevykazuje známky opotrebenia a to je presne ten, ktorý sa v roku 2013 vydražil za astronomickú sumu. V minulom roku bola najdrahšia minca sveta vystavená spoločne s originálom Deklarácie nezávislosti v pražskom Národnom múzeu.

2. PAMIATKA NA PREZIDENTA – Kennedy Half Dollar 1964

Strieborná minca J.F. Kennedy z roku 1964 bola vyrazená na počesť tragicky zosnulého prezidenta.

Táto minca je jednou z najobľúbenejších amerických mincí vôbec. Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvé, pripomína asi najpopulárnejšieho prezidenta v dejinách USA. Po druhé, tieto americké doláre boli vydané v rekordnom čase, a po tretie, portrét J. F. Kennedyho je mimoriadne autentický. Podoba Kennedyho je verná najmä vďaka blízkemu vzťahu umelca a portrétovaného štátnika. Poďme sa na príbeh strieborného dolára pozrieť zblízka. Jack Kennedy, ako najmladšiu hlavu štátu prezývali, zomrel 29. novembra roku 1963 na následky zranení, ktoré utrpel po atentáte. Ten bol na neho spáchaný počas prezidentskej kampane. Už za tri mesiace po jeho úmrtí uzrel svetlo sveta prvý dolár s jeho podobizňou. Ako je možné, že taký komplikovaný proces, ako je razba obehovej mince, bol realizovaný v takom krátkom čase? Príprava razby totiž začala už niekoľko hodín po Kennedyho smrti. Neobvyklú nominálnu hodnotu ½ dolára vybrala sama prezidentova manželka, Jacqueline. Od mnohých schvaľovacích a kontrolných procesov bolo upustené a napriek tomu, že portrét prezidenta by sa za štandardných okolností na minci objaviť rozhodne nemal, stalo sa. A úspech tejto mince by od začiatku absolútne fenomenálny. Akonáhle mincovne vypustili do obehu prvé várky strieborného dolára, mohli hneď začať raziť ďalšie, ďalšie a potom ďalšie. Záujem o ne bol a stále je obrovský. Emócie z násilnej smrti mladého politika bola vo verejnosti zakorenená ešte veľmi silno a ľudia chceli vlastniť pre svojho hrdinu pamiatku. A posledná časť skladačky, tvoriaca slávny príbeh dolára z roku 1964, je rýdzosť. Jedine pol dolár z tohto roku je totiž razený zo striebra 900/1000. Všetky neskoršie razby obsahujú len 40% striebra alebo žiadne. Pol dolár s Kennedym má oproti Flowing Hair doláru jednu nespornú výhodu, a to že nestojí milióny dolárov, ale obyčajné desiatky. A ešte stále sa dá na trhu zohnať.

  1. AMERICKÁ KRÁSA – Silver Eagle

    Strieborný orol, razený do 1 unce rýdzeho striebra – obľúbená alternatívna investícia

Čiže Strieborný orol! Tento americký evergreen za sebou síce nemá žiadny dych berúci príbeh, ale určite s nami budete súhlasiť, že je jednoducho krásny a navyše sa jedná o tzv. mincu „s prísadou Ag coin“, ktorá pre svojich majiteľov konzervuje hodnotu striebra. V dnešnej dobe sa striebro stáva veľmi vyhľadávanou komoditou. Jeho využitie nie je len pre razbu mincí či šperkov. V obrovskom množstve je využívané aj vo svete technológií a zásoby tohto drahého kovu sa rok od roku stenčujú. Investícia do strieborných mincí sa tak stáva alternatívnou investíciou, ktorá stále viac naberá na obľúbenosti. Výhodu v investovaní do mincí predstavuje odpustenie DPH, a tiež záruka kvality. Každá nová emisia US dolárov je totiž schválená a prísne kontrolovaná americkou vládou a dokonca aj tamojším prezidentom. A teraz späť samotnej minci. Strieborný orol je razený do 1 unce rýdzeho striebra, jeho hmotnosť je teda 31,1 g. Aby ste ocenili motív heraldického orla a kráčajúcej bohyne Liberty, mikroskop rozhodne hľadať nemusíte – minca má úctyhodný priemer 40,6 mm. Ľahkosť a víziu slobody vo forme „Kráčajúca sloboda” dodal reverzu umelec Adolph Alexander Weinman. Averz potom vyobrazuje majestátneho orla bielohlavého, ktorý patrí k ceneným heraldickým symbolom a pripomína moc a víťazstvo. Hviezdy nad hlavou orla symbolizujú 13 zakladajúcich štátov USA. Strieborného orla môžete získať v rámci kolekcie Fabulous 15, ktorá obsahuje 15 najvyhľadávanejších strieborných uncových mincí z celého sveta!

  1. SYMBOL MIERU – Peace Dollar

    Peace Dollar má za úlohu pripomenúť mier a demokraciu

Mierový dolár je jedna z najznámejších amerických mincí. Inšpiráciou pre emisiu tejto mince bol článok, ktorý sa v roku 1918 objavil v novembrovom čísle amerického časopisu The Numismatist. Redaktor Frank G. Duffield v ňom vyzýva, aby bola do obehu uvedená minca na počesť ukončenia svetovej vojny. O návrhu témy sa hovorilo aj v auguste 1920 na konvente Amerického numizmatického združenia v Chicagu. Účastníci dospeli k záveru, že by mal motív zobrazený na minci odkazovať k ideálom demokracie, liberalizmu, prosperity a cti. Konkurz na projekt jednodolárovej mince vyhral Anthony de Francisco. Jeho minca zobrazuje na averze sochu Slobody so žiarivou korunou, na reverze je opäť americký orol a slovo Mier (Peace) vyryté do skaly pod ním. Tento strieborný dolár má byť pripomienkou mieru a demokracie, a to je pekné posolstvo, čo myslíte?

  1. KRÁĽ Divokého západu – Morgan Dollar

    Žiadna minca nevystihuje históriu kraja u amerických západných hraníc lepšie ako strieborný Morganov dolár

Keď si Amerika v roku 1783 konečne vybojovala svoju nezávislosť na Veľkej Británii, žila väčšina vtedajších Američanov na východnom pobreží krajiny. Avšak v priebehu ďalšieho storočia sa ľudia začali vo veľkých počtoch cez veľké stredoamerické planiny sťahovať smerom na západ pri svojej ceste do Texasu, Nového Mexika a Kalifornie. Západ sa rozkladal ďaleko za hranicami oblastí, nad ktorými mala kontrolu vláda Spojených štátov, a žil podľa svojich vlastných pravidiel. Bol to drsný kraj plný šerifov a vyhnancov, kovbojov a „Indiánov”. Žiadna minca nevystihuje históriu kraja u amerických západných hraníc lepšie ako strieborný Morganov dolár, ktorý je označovaný za kráľa medzi americkými mincami. Prvý Morganov dolár, ktorý získal svoje meno od mladého ryteckého učňa, ktorý ho navrhol, George T. Morgana, bol vyrobený v roku 1878. Išlo o prvý štandardný strieborný dolár razený po ukončení razby predchádzajúceho dizajnu ilustrujúci „Sediaci Slobodu”. V roku 1873 vošiel do platnosti zákon „Coinage Act”, ktorý zakazoval voľnú razbu striebra a Morganov dolár bol súčasne prvou striebornou mincou emitovanou po ustanoveniach nových pravidiel pre striebornú razbu. Táto minca, razená z 90% striebra bola spočiatku produkovaná vo veľkom množstve a zberatelia o ňu nejavili veľký záujem. To sa však zmenilo v roku 1904, kedy nedostatok striebra ukončil jej produkciu, a v roku 1918 boli všetky strieborné doláre pretavené na strieborné prúty pre vývozné účely. Asi 270 miliónov Morganových dolárov bolo pretavených, takže niektoré ročníky sa stali skutočne vzácnymi. Morganov dolár ponúka Národná Pokladnica s ďalšími vzácnymi mincami v kolekcii Americké doláre.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno