Minca Krugerrand si už po niekoľkýkrát za svoju päťdesiatročnú históriu pripisuje historické prvenstvo. Táto krásna zlatá minca je vôbec prvou investičnou mincou sveta, ktorá je vydávaná už od r. 1967 hneď v niekoľkých špecifikáciách. Zberatelia a investori si však túto juhoafrickú legendu mohli do tohoto roku zaobstarať len v zlate. Pri príležitosti 50. jubilea, ktoré Krugerrand v roku 2017 oslavuje, vydáva Juhoafrická mincovňa konečne tiež striebornú verziu tejto slávnej mince!

Nových prevedení vzniklo pri príležitosti výročia hneď niekoľko. Okrem striebornej verzie, ktorá bude razená lešteným razidlom (najvyššia kvalita razby) a v kvalite premium uncirculated (neobehové mince), vznikne aj niekoľko úplne nových zlatých setov alebo špeciálnych tehličiek.

Strieborný Krugerrand sa v dlhej histórii razby slávneho motívu objavil zatiaľ len raz, a to v rámci špeciálnej sady. V roku 2010 predstavila Juhoafrická mincovňa prémiovú sadu, ktorú venovala Dr. Coertovi Laurens Steynbergovi – autorovi dnes už legendárneho motívu. Minca bola razená zo striebra 925/1000 a jej váha bola 15 g.

Razba strieborných Krugerrandov bola zásahom do čierneho!

Obidve strieborné verzie sú razené v limitovanom počte: proof (15 000 ks) a uncirculated (500 000 ks). Pre výrobu strieborných mincí bolo použité striebro najvyššej rýdzosti 999/1000. Na ich je značka mincovne “50”, pripomínajúca pol storočia od vydania prvej emisie! Strieborné mince sú, rovnako ako zlaté, typické jednou zvláštnosťou – chýba im nominálna hodnota.
Napriek tomu, že strieborná novinka bola svetu predstavená len pred pár mesiacmi, na trhu nie sú strieborné Krugerrandy s mincovou značkou už takmer zohnateľné. Záujem zberateľov je teda enormný.
Extrémny záujem si môžeme ľahko demonštrovať na úspechu zlatých Krugerrandov. V roku 1967 bolo na trh uvoľnených asi 40 000 kusov, v 70. rokoch číslo vzrástlo na 200 000 mincí a produkcia s dopytom rástla ďalej. Do dnešných dní bolo predaných viac než 50 miliónov zlatých Krugerrandov.

Historické okienko – zlatý Krugerrand

Paul Kruger – prezident Juhoafrickej republiky

Prvý zlatý Krugerrand bol predstavený verejnosti pred 50 rokmi, presne 3. júla roku 1967. Jeho úlohou bolo ponúknuť ľuďom investičnú príležitosť a propagovať ťažobný priemysel v Južnej Afrike. Krugerrand sa stal napriek absencii nominálnej hodnoty zákonným platidlom. Stal sa prvou zlatou mincou, ktorej hodnota bola odvodená od aktuálnej ceny zlata. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol dovoz Krugerrandu do mnohých krajín, vrátane Českej republiky, zakázaný kvôli bojkotu JAR v súvislosti s politikou apartheidu (rasovej segregácie). Vyriešenie rasových problémov umožnilo zrušenie tohto zákazu a Krugerrand bol od roku 1994 znova exportovaný do sveta.

Okrem farbistej histórie je zaujímavý aj vznik názvu mince. Jedná sa o spojenie priezviska prezidenta Juhoafrickej republiky Paula Krugera (na čele republiky stál v 80. a 90. rokoch 19. storočia) a časti názvu pohoria Witwatersrand v okolí Johannesburgu, kde sa nachádzali ložiská drahého kovu. Rand je od roku 1961 názov juhoafrickej meny.

Do roku 1980 existovala iba jedna špecifikácia zlatého Krugerranda – 1 trojská unca zlata. Teraz je minca razená aj z 1/2, 1/4 a 1/10 unce.

Krugerrand je od počiatku razený do zlata vysokej rýdzosti (916,66 / 1000). Vzhľadom k tomu, že zlato je kov veľmi mäkký, bolo nutné vytvoriť zliatinu s meďou, ktorá minci prepožičiava typickú oranžovú farbu a najmä vysokú odolnosť proti oderu a poškriabaniu. Zlatá uncová minca je teda tvorená 92% percentami zlata a 8% medi.

Zlatá minca Krugerrand je vôbec prvou investičnou mincou sveta
Krugerrand sa stal napriek absencii nominálnej hodnoty zákonným platidlom

Okrem tradície, starostlivého zhotovenia a záruky vysokej kvality, je práve vysoká odolnosť mincí tým dôvodom, prečo sú tieto unikáty toľko žiadané medzi zberateľmi z celého sveta.

Stane sa strieborná minca rovnako slávna, ako jej zlatá sestra … čo myslíte?

Zlaté emisie Krugerrand 2017 sa objaví na slovenskom trhu už v priebehu mája.

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno