Tento rok si pripomíname 100. výročie od vzniku ČSR, 100 rokov od okamihu, keď sa naša krajina stala konečne slobodnou. Keď sa za posledným storočím obzrieme dnes, musíme pripustiť, že náš národ musel v minulosti často bojovať s nepriazňou osudu. V týchto ťažkých časoch tu však vždy boli ľudia, ktorí bojovali! Bojovali za slobodu, demokraciu, za budúcnosť svojich detí, za našu budúcnosť.

Za svoje odvážne postoje a protirežimové rokovania boli mnohokrát vypočúvaní, väznení a mučení. Aby sme na ich obete nezabudli, aby sme hodnoty ako sloboda a demokracia ctili a udržiavali, rozhodla sa Národná Pokladnica v spolupráci s neziskovou organizáciou Post Bellum zrealizovať spoločný projekt, ktorého cieľom je vyzvať verejnosť k úcte pamätníkom a demokratickým hodnotám.

sloboda
Národná Pokladnica a Post Bellum pripomenú, že sloboda nie je samozrejmosťou

Národná Pokladnica ako hmotnú spomienku na náš začiatok cesty za slobodou ponúka pamätnú medailu zadarmo.

Numizmat je zadarmo preto, aby si pamiatku na tento prelomový okamih mohol pripomenúť skutočne každý.

Medaila nesie portréty M. R. Štefánika a T. G. Masaryka, štátnikov, ktorí stáli na začiatku procesu nášho osamostatnenia a spoločného štátu. Cieľom celého projektu je však pripomenutie nielen veľkých politikov, ale všetkých hrdinov, ktorí mali za posledných 100 rokov odvahu postaviť sa na správnu stranu.

Vďaka spolupráci s Post Bellum sú do projektu zapojení pamätníci Rudolf Dobiáš a Otto Šimko, hrdinovia ocenení cenami Pamäti národa, ktorí budú rozprávať svoje osobné príbehy. Zámerom zverejnenia ich životných príbehov je upozorniť na to, že sloboda slova, pohybu a demokratického zmýšľania neboli vždy prirodzenou súčasťou života v našej krajine, a taktiež výzva pre národ k uctievaniu a prehlbovaniu týchto hodnôt.

Medaila pre každého zadarmo!

Objednávajte na www.narodnapokladnica.sk/100rokov-csr

Pamätná medaila zadarmo, ktorú Národná Pokladnica ponúka pri príležitosti 100. výročia od vzniku ČSR

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno