A je tu posledná časť nášho putovania životnými príbehmi rímskych cisárov, ktoré vo svojom diele Životopisy 12 cisárov spracoval Gaius Suetonius Tranquillus. Jeho dielo stálo na začiatku jedného zberateľského sna. Príbeh pomaly končí, tak si užite osudy posledných troch cisárov, ktoré opisuje posledná ôsma kniha.

Kniha ôsma – Božský Vespasianus, Božský Titus a Božský Domitianus

Posledný príspevok skončil na konci roku 69 nášho letopočtu, kedy kapitulovali vojaci cisára Vitellia, ktorý bol potom zabitý. Cisárom sa stal Titus Flavis Vespasianus.

Denár cisára Vespasiana
Denár cisára Vespasiana

Vespasián po zmätkoch v roku 69 stabilizoval situáciu rímskeho štátu a stal sa zakladateľom flaviovskej dynastie. O jeho desať rokov trvajúcej vláde sa zachovalo len neveľké množstvo informácií. Jeho vláda sa preslávila predovšetkým úspešnými daňovými reformami, ktorými sa podarilo obnoviť poriadok a finančnú stabilitu ríše. Za vlády cisára Vespasiana vzniklo tiež niekoľko ambicióznych stavebných projektov, medzi ktorými vyniklo budovanie mohutného flaviovského amfiteátru, dnes známeho skôr ako Koloseum (nebývalo rozmerná a dodnes obdivovaná stavba v centre Ríma, v Taliansku).

Denár cisára Tita
Denár cisára Tita

Po smrti Vespaziána sa ujal moci jeho syn Titus, ktorý sa tak stal prvým cisárom, ktorý nastúpil na trón po svojom vlastnom otcovi. Do historického povedomia sa zapísal predovšetkým ako úspešný vojvodca z dôb židovskej vojny (to bola revolta židovského obyvateľstva proti Rímu v roku 66), a ako jeden z najmiernejších cisárov, čo kedy panovali. Obklopil sa schopnými radcami a staral o blaho všetkých vrstiev spoločnosti. Po celej ríši sa rozširovala sieť komunikácií a zlepšovala sa infraštruktúra.

Denár cisára Domitiána
Denár cisára Domitiána

Zomrel prirodzenou smrťou v roku 81 a po ňom začal vládnuť jeho brat Domitianus, ktorý bol posledným cisárom flaviovskej dynastie. Na rozdiel od svojho otca a brata, ktorí boli priamo ukážkovými vzori panovníkov, bol Domitianus tyranským vládcom. Za jeho vlády došlo k novým sporom so senátom a k jeho krutému prenasledovaniu. Domitianus zaviedol sieť platených udavačov, mrhal štátnymi prostriedkami. Uplatňovaním zákona o urážke majestátu prekonal dokonca aj krutovládcu Nera a nakoniec ho stihol aj podobný osud – v septembri roku 96 bol svojimi odporcami zavraždený.

Tyranský cisár Domitianus mal svojho nasledovníka a tí zase ďalších, ale príbeh našej unikátnej, na želanie zostavenej sady autentických zlatých mincí tu končí. Veríme, že vám priniesol veľa nového a už teraz pre vás chystáme opäť niečo zaujímavé z úplne iného súdka!

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno