Zberateľstvo je koníčkom, vášňou, pre niekoho dokonca posadnutosťou. Niekto v ňom vidí perspektívnu investíciu, niekto radosť a vzrušenie. Práve rozhodnutie, čo pre zberateľa zberateľstvo predstavuje, je na začiatku zberateľstva to najhlavnejšie.

Hobby alebo investícia pre zberateľov?

Najčastejšie predmety asociované so zberateľstvom predstavujú staré mince, známky a vzácne či umelecké zberateľské kúsky, ktoré sú spojené s budúcou, obvykle zvyšujúcou sa hodnotou. Tento typ zberateľstva však vyžaduje okrem času a počiatočných investícií aj poriadnu zásobu informácií. Zberateľ historicky významných a investičných predmetov musí mať perfektné znalosti a prehľad o historických míľnikoch, vývoji cien drahých kovov a okrem toho by mal mať aj výbornú intuíciu. Keď mu niektorá z týchto nevyhnutností chýba, je odkázaný na znalcov a odhadcov, ktorí mu poradia.

Národná Pokladnica na Bratiaslavských zberateľských dní
Stánok s medailami na Bratislavských zberateľských dňoch

Zberateľská alebo investičná hodnota?

Tí, ktorí chcú pri zberateľstve zažiť aj adrenalín, avšak výnosnosť investovania je im cudzia, zhromažďujú iné, pre nich dôležité poklady. Veľa ľudí zbiera napríklad pivné podnosy, prepisovacie perá alebo lienky (všetky okrem živých). Príkladom môže byť zberateľka z Londýna, ktorá vyhlásila:

„Spomínam si, keď som mala vo vrecku posledných päť libier a rozhodovala som sa medzi obedom a keramickou lienkou, ktorú som ešte nemala v zbierke. Voľba bola jasná.“

Práve tieto malé obete, zlomové okamihy rozhodnutí a radosť zo získaného predmetu sú dostatočnou motiváciou pre zbieranie zdanlivých zbytočností.

Nie je minca ako minca

K najobľúbenejším zberateľským kúskom stále patria numizmatické predmety. Ak patríte k fanúšikom mincí, potom vás zaiste poteší, aký široký je súčasný trh a ponuka. Okrem mincí sú dnes populárne aj pamätné medaily. Bežnú pamätnú medailu možno kúpiť v automatoch na turisticky frekventovaných miestach ako ZOO, na hradoch a iných pamätihodnostiach. Pamätné medaily vydané k rôznym príležitostiam zase možno zohnať v špecializovaných firmách.

„Sme pyšní na bohatú slovenskú históriu a významné osobnosti. Našim spôsobom vďačnosti a spomienky sú pamätné medaily. Naši zákazníci zdieľajú vďaku a úctu s nami,“ hovorí Luboš Krčil, riaditeľ Národnej Pokladnice – distribútora pamätných mincí a medailí.

Zdroj obrázku: Wikipedia
Zdroj obrázku: Wikipedia

Na čo myslieť už na začiatku?

Začínajúci zberateľ mincí alebo medailí by určite mal vziať do úvahy:

  • Na aké obdobie alebo témy sa pri zberaní chce zamerať

Zberateľ si musí premyslieť, či sa zameria na konkrétne historické obdobie, ktoré ho najviac fascinuje, alebo bude na trhu sledovať novinky a rozhodovať sa individuálne.

  • Kde získať potrebné informácie?

Dnes , v čase všadeprítomného internetu, sú základné informácie dostupné on-line. Ďalej možno využiť odborné katalógy a diskusie zberateľov. Možno sa poradiť aj v špecializovaných firmách, ktoré ponúkajú mince a medaily.

  • Ako získavať emisie?

Na začiatku sa možno popýtať vo svojom okolí, či niekto nezbiera mince alebo medaily, získať rady a tipy. Keď žiadneho spojenca nenájdete, zaregistrujte sa na diskusiách a fórach, kde možno získať aktuálne informácie.

  • Ako mince skladovať?

Na bezpečné uloženie mincí možno využiť špeciálne albumy, kazety alebo kufríky. Štýlové balenie zvýrazní unikátnosť predmetu a zároveň ho ochráni pred prípadným zničením.

  • Treba mince čistiť?

Ak ide o znečistené mince nájdené niekde v hline, je dobré dať ich vyčistiť profesionálom. Hnedastá patina im totiž môže pridať na hodnote . Jej odstránením mince nielenže poškodíte, ale zároveň znížite ich hodnotu. V prípade nových, kúpených mincí odborníci radia ich nečistiť.

  • Treba mince a pamätné medaily nejako konzervovať?

Ak sú v poriadku, vyčistené a zbavené medenej pätiny, ďalej ich už chemicky ošetriť netreba.

  • Ako zachovať lesk?

Dôležité je na mince príliš často nesiahať.

  • Ako mince evidovať?

Zberateľ môže o svojich minciach viesť evidenciu na papieri alebo využiť internetové softvéry.

  • Čo robiť, ak mince prídu poškodené?

Predovšetkým neprepadnúť obavám, nezmätkovať a v pokoji kontaktovať predajcu.

„Spokojný zákazník je pre nás prioritou. Ak sa teda stane, že mince alebo medaily prídu poškodené, urobíme maximum, aby čo najskôr dostali nové a nezávadné,“ dodáva pán Krčil z Národnej Pokladnice.

1 Koment

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno