Odkiaľ minca pochádza?

Grécky ostrov Egina, ktorého názov v preklade znamená „Holubí ostrov“, patrí do Sarónskeho súostrovia – je jeho najväčším a najvýznamnejším ostrovom. Nachádza sa v Sarónskom zálive, ktorý je súčasťou Egejského mora, asi hodinu plavby z prístavu Pireus. Rozkladá sa na ploche 83 km2 a je domovom pre 15 tisíc obyvateľov. V súčasnosti je Egina ostrovom vyhľadávaným zahraničnými turistami, ale vďaka dostupnosti gréckej metropoly, býva cez víkendy doslova preplnený davmi Aténčanov. Na svoje si na ostrove však prídu nielen turisti hľadajúci relaxáciu pri mori, ale tiež milovníci histórie, pamiatok a architektúry, pretože Egina má históriu naozaj veľmi bohatú.

Ako sa vtedy platilo?

Egina bola súčasťou Amphyctiony (spoločenstvo siedmich gréckych mestských štátov). Tyranský vládca Phaidos z Argosy, ktorý v 7. storočí pred naším letopočtom vládol Amphyctione, zaviedol jednoduchý menový systém a stanovil základnú hmotnostnú jednotku: 1 drachma vážila približne 4,3 gramy striebra (názov meny drachma pochádza z gréckeho slova drachmé a znamená hrsť). Určiť hodnotu starovekej drachmy v súčasných menách takmer nie je možné, pretože pomery cien sa podstatne zmenili. K orientačnému odhadu jej hodnoty môže poslúžiť skutočnosť, že v starých Aténach bola jedna drachma jednodennou až dvojdennou mzdou kvalifikovaného remeselníka, z ktorej pohodlne uživil seba a svoju rodinu. Drachma sa delila na šesť obolov a okrem základnej drachmy sa razila aj dvojnásobná – didrachma, stvornásobná – tetradrachma a desaťnásobná – dekadrachma.

Prvá guľatá minca – Korytnačka z Holubieho ostrova
Prvá guľatá minca – Korytnačka z Holubieho ostrova

Prečo práve korytnačka?

Za jeho vlády bola tiež na ostrove Egina vyrazená historicky prvá minca, ktorá mala guľatý tvar. Bola zo striebra a bol na nej vyrazený typický tamojší živočích, legendárna eginská korytnačka. Vo svojej dobe bola obľúbená nielen na samotnom ostrove, ale v celom Grécku a na mnohých vzdialenejších obchodných trhoch. Starogrécke mincovníctvo prechádzalo rýchlym vývojom a mince boli stále dokonalejšie, pravidelnejšie a predovšetkým, vďaka vyspelej technike,  čím ďalej krajšie. Prvá však bola len jedna – a to práve Korytnačka z Holubieho ostrova, ktorá sa celkom oprávnene stala legendou! Mať takýto skvost v zbierke je celkom určite tajným snom každého zberateľa!

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno