Spišský Hrad
Spišský hrad

Vítame Vás na zahájení originálnej trilógie, ktorá je venovaná najvýznamnejším slovenským dominantám a ich príbehom, prípadne povestiam.

V prvom zo série článkov o slovenských legendách, Vám predstavíme legendu o krásnej Hedvige zo Spišského hradu. Pýtate sa, prečo sa blog o numizmatike zaoberá touto tematikou? Nechajte sa prekvapiť, sledujte blog naďalej a čoskoro sa to dozviete! Prezradíme Vám len to, že na konci Vás čaká nemalé numizmatické prekvapenie…

Povesť zo Spišského hradu o krásnej Hedvige

Spišská vyvýšenina, dnes jedna z našich najvýznamnejších pamiatok Slovenska, bola kedysi domovom Keltov, Slovanov a mnohých slávnych šľachtických rodov. Spišský hrad pamätá mátohu Hedvigu, kráľa Jána,  i spitého diabla.
Ľudia viacerých dávnovekých kultúr tam prebývali už pred tisíckami rokov. Pamiatka na obyvateľov slávneho Spišského hradu sa uchováva dodnes aj v množstve legiend a dramatických životných príbehov.

Hedviga Barborku neustrážila

Zobrazenie Hedvigy na hrade

Jedna z najväčších tragédií sa na hrade udiala v čase, keď tam bývali Drughetovci. Filip Drughet s manželkou Lujzou sa tešili z malej dcérky Barborky. Mladá mamička však zakrátko zomrela a o dieťa sa starala Filipova sestra – krásna Hedviga.

Smutný vdovec hľadal únik v poľovačkách a na jednej nešťastnou náhodou zastrelil syna poľského šľachtica. Jeho otec mu prisahal pomstu, Filip však posilnil stráže a po dlhý čas hrad neopúšťal. Po čase v ostražitosti poľavil, netušiac, že otec jeho obete stále striehne. Filip sa vybral do boja a kým bojoval za kráľa, poľský šľachtic rozmýšľal, ako sa pomstiť. Vymyslel diabolský plán a poslal najkrajšieho junáka zo svojej družiny Stanislava, aby prejavom svojej lásky k Hedvige jej natoľko pomiatol hlavu, aby ho pustila do hradu. Tá bola spočiatku obozretná, vytrvale odolávala každému pokusu opustiť hrad. Neskôr ale zmámená krásou Stanislava povolila, a zabudnúc na Barborku, sľub a povinnosti, jedného večera opustila hrad.

Vtedy zvyšok družiny vtrhol do hradu a uniesol malú Barborku. Jej otec, ako sa toto dopočul, hneď sa vrátil z boja a vybral sa po jej stopách. Neľútostný pomstiteľ však pred Filipovými očami hodil dieťa do priepasti za istou smrťou. Filip vraj potom od nešťastia prikázal mučiť a následne popraviť celú neopatrnú hradnú posádku. Sestre Hedvige, za to že neustrážila milované dieťa, dal odťať obe ruky až po lakte. Zmrzačená Hedviga žila vraj potom viac ako 30 rokov. Iná legenda vraví, že jej Filip dal hneď odťať hlavu alebo že nešťastná Hedviga spáchala skokom z hradných múrov samovraždu. Každopádne, dodnes ju údajne vídať na strašiť hradbách slávneho Spišského hradu, ako nocou márne hľadá Barborku….

Spišský hrad v minulosti
Spišský hrad v minulosti

Príbeh o Hedivige je jednou z nemála slovenských legiend. Zaujímajú Vás aj ďalšie mystické povesti ? Prečítajte si legendu o oltári v Levoči a vrchu Kriváň. Okrem zaujímavých príbehov Vás na konci čaká už zmienené PREKVAPENIE!

2 Komentáre

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno