P. O. Hviezdoslav
P. O. Hviezdoslav

Hviezdoslav je považovaný za najplodnejšieho básnika slovenského realizmu. Narodil sa 2. februára 1849 vo Vyšnom Kubíne na Orave. 8. novembra tohoto roku si pripomenieme výročie úmrtia tohto významného spisovateľa, básnika, dramatika, právnika a člena Revolučného Národného zhromaždenia ČSR. Bol taktiež čestným predsedom Matice slovenskej. Jeho rozsiahla tvorba má veľký význam – opisuje život ľudu a kritizuje spoločnosť, nadviazal hlavne na poéziu národného obrodenia a veľmi ho ovplyvnila taktiež príroda. Bol veľkým predstaviteľom kritického realizmu v poézii. Hviezdoslav písal epické verše, veľké lyrické skladby, reflexívnu poéziu, veršovanú drámu, preslávil sa aj ako prekladateľ.

Svoje básnické texty tvoril na gymnáziu v Miškolci po nemecky a maďarsky. Až ako študent kežmarského gymnázia začal tvoriť intenzívne slovenské básne. Pamätná medaila P. O. HviezdoslavZo začiatku ich vydával pod pseudonymom Jozef Zbranský. V polovici 70. rokov sa rozhodol pre básnické meno Hviezdoslav. Absolvoval tiež právnickú akadémiu v Prešove a celý tvorivý život prežil na Orave. V rámci slovenskej literárnej kultúry ho považujeme za osobnosť základného významu. Jeho tvorba bola preložená do viacerých cudzích jazykov – francúzštiny, ruštiny, angličtiny, nemčiny a iných jazykov.Významne diela P. O. Hviezdoslava, ktoré sa zapísali do histórie slovenskej literatúry, boli napríklad: Hájnikova žena, Krvavé sonety alebo Ežo Vlkolinský. Ako 19-ročný vydal svoju prvú básnickú zbierku BÁSNICKÉ PRVIESENKY JOZEFA ZBRANSKÉHO.

Pamätná medaila P. O. HviezdoslavPri príležitosti uctenia tohto velikána slovenskej literatúry môžete vlastniť pamiatku v podobe unikátnej pamätnej medaily z čistého striebra s podobizňou Pavla Országha Hviezdoslava za špeciálnu zvýhodnenú cenu len tu:

www.slovenskeosobnosti.sk

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno