Dovoľujeme si Vám v krátkosti predstaviť dve veľmi prestížne európske mincovne, ktorých história sa datuje už viac ako 1100 rokov!

V roku 2014 oslávila neuveriteľné 1150. výročie svojho založenia jedna z najstarších a najprestížnejších svetových mincovní – Parížska mincovňa.

Parížska mincovňa (francúzsky Monnaie de Paris)

je verejná inštitúcia, ktorej hlavnou náplňou je výroba – razba mincí a medailí. Bola založená v roku 864 kráľom Karolom II. Holým a je jednou z najstarších francúzskych inštitúcií. V roku 1796 bola pripojená k ministerstvu financií, pod ktoré spadala až do roku 2007, kedy získala svoju právnu subjektivitu. Parížska mincovňa má dve pobočky: Hôtel de la Monnaie v Paríži (tá funguje od založenia mincovne) a továreň na výrobu obežných a zbierkových mincí v meste Pessac v departmente Gironde (tá bola zriadená v roku 1973).

Poslanie mincovne určuje francúzsky menový a finančný zákonník. Mincovňa má štátny monopol na razbu obehových mincí a popri tom sa venuje ďalším obchodným a priemyselným činnostiam: výrobe a predaji zahraničných mincí, medailí a vyznamenaní, výrobe umeleckých predmetov a šperkov, správe múzea mincovne a údržbe historického sídla Hôtel de la Monnaie, výrobe puncových nástrojov a boji proti falšovaniu. Pracovisko v Pessac okrem toho úzko spolupracuje s Európskym úradom proti podvodom (Office européen de lutte anti-FRAUDE) a skúma falšované euromince z celej Eurozóny.

Parížska mincovňa
Parížska mincovňa
Zdroj obrázku: Wikipedie

Britská kráľovská mincovňa (anglicky The Royal Mint)

je len o pár rokov mladšia, než jej francúzska sestra – bola založená v roku 886 za vlády Alfréda Veľkého. Volala sa pôvodne London Mint a bola jednou z mnohých anglických mincovní. V roku 1279 získala Britská kráľovská mincovňa veľmi lukratívne sídlo v londýnskom Toweri, kde zostala ďalších 500 rokov. Monopol na razbu mincí pre celé Anglicko dosiahla v 16. storočí. Na prelome 16. a 17. storočia zastával vysoký post v mincovni slávny Isaac Newton, slávny fyzik a matematik, považovaný za jednu z najvplyvnejších osobností histórie – najprv bol v roku 1696 menovaný dozorcom a o tri roky neskôr bol menovaný jej ministrom. Preslávil sa predovšetkým bojom proti falšovateľom a niekoľkých dostal na popravisko.

V 18. storočí vyvstala nutnosť modernizovať stroje a rozšíriť výrobu a tak došlo k rozhodnutiu postaviť novú budovu. Bola vystavaná vedľa Toweru na East Smithfield a dokončená v roku 1809. Počas druhej svetovej vojny bola mincovňa niekoľkokrát bombardovaná, jeden zásah ju vyradil z prevádzky na tri týždne.

V druhej polovici 20. storočia bolo jasné, že kapacita priestorov v Toweri a susednom East Smithfield je naplnená, preto bolo rozhodnuté postaviť nový objekt Llatrisant vo Walese. V roku 1968 sa začalo sťahovanie mincovne, ktoré bolo dokončené v roku 1980. Od tohto roku sú všetky aktivity mincovne sústredené na jedno miesto, vrátane rozsiahlych zbierok mincí. V súčasnosti razí tiež vojenské a pamätné medaily a tiež spracováva numizmatické zákazky pre mnoho ďalších krajín (razia obehové mince pre 60 ďalších krajín).

Britská mincovňa
Britská mincovňa
Zdroj obrázku: Royal Mint

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno