Kráľovná medailí s mimoriadne zaujímavou históriou mohla byť vyrazená v plnej kráse len vďaka modernej technológii razby lešteným razidlom

Pamätná medaila slávneho rytca s motívom bitky pri Waterloo po 200 rokoch konečne vyrazená!

Relatívne zložitý a časovo veľmi náročný spôsob výroby numizmatov  – razba lešteným razidlom v najvyššej kvalite – umožnil emitovať také umelecké diela, ktoré by pri využití jednoduchších raziacich techník nevynikli v plnej kráse. Jedným z príkladov emisie, ktorá získala použitím lešteného razidla nový rozmer svojej krásy, je kráľovná medzi medailami – Pistrucciho medaila Waterloo. Jej mimoriadne mocný a fascinujúci príbeh sa začal písať bezprostredne po skončení legendárnej bitky pri Waterloo a jeho posledná kapitola bola dopísaná o dve storočia neskôr, a teda tento rok, v roku 2015, kedy si pripomíname 200. výročie legendárnej bitky pri Waterloo. A leštené razidlo zohralo v tejto záverečnej časti príbehu jednu z hlavných rolí.

Bitka pri Waterloo sa odohrala v podvečerných hodinách nedele 18. júna 1815 asi 20 km južne od belgickej metropole – Bruselu. Francúzska armáda cisára Napoleona I. tu utrpela drvivú porážku od spojeneckých vojsk, vedených poľnými maršalmi vojvodou z Wellingtonu Arthurom Wellesleym a Gebhardom Leberechtom von Blücherom. Pre francúzskeho panovníka sa bitka stala jedným z jeho posledných vystúpení v roli vojvodcu, stratéga a hlavy štátu, pre Európu znamenala ukončenie napoleonských vojen (teda ukončenie série vojenských konfliktov), ktoré sa odohrávali medzi rokmi 1803 – 1815 na území Európy, Afriky, Severnej Ameriky, Stredozemného mora, Indického oceánu, a tiež v Severnej Amerike, Indii a na Južnom Kaukaze.

Len desať dní po tejto legendárnej bitke totiž poveril polný maršál Arthur Wellesley, jedna z najväčších osobností na strane spojeneckého vojska, svojho brata Williama Wellesley Polea, majstra kráľovskej mincovne, aby k tejto príležitosti nechal vytvoriť nezabudnuteľné pamätné medaily. Vyhlásil teda verejnú súťaž, v ktorej celkom bezkonkurenčne zvíťazil návrh temperamentného Taliana – Benedetta Pistrucciho. Rímsky rodák Benedetto Pistrucci (1783 – 1855) študoval umenie v Ríme, Neapole a Bologni. Po štúdiách sa venoval tvorbe portrétov v Taliansku a vo Francúzsku.

Medaila vyrazená lešteným razidlom
Medaila Waterloo vyrazená lešteným razidlom.

Ihneď po prijatí návrhu začal Pistrucci pracovať na jeho realizácii. Vytvorenie celého diela trvalo viac než 30 rokov a takmer všetci zamýšľaní obdarovaní počas tejto doby zomreli, s výnimkou vojvodu z Wellingtonu. Výslednú medailu však – pre jej mimoriadne rozmery (hmotnosť 677,5 gramov a priemer 140,8 milimetrov), úplne jedinečný, fascinujúci design averzu aj reverzu, dokonale prepracovaný do najmenšieho detailu a s ohľadom na vtedajšie technológie – nebolo možné vyraziť.

Medaila Waterloo, ktorú Benedetto Pistrucci navrhol, sa stala legendou, ktorá presiahla hranice sveta numizmatiky. Oživiť a dokončiť majstrovské dielo Benedetta Pistrucciho sa podarilo až tento rok – v roku 200. výročia legendárnej bitky. Slávna pamätná medaila zušľachtená čistým zlatom, ponúkaná exkluzívne spoločnosťou Národná Pokladnica, je vernou replikou pôvodného návrhu. Bola razená v britskej mincovni vo Worcestrshiru, ktorá k tomuto úkonu využila najmodernejšie technológie spojené s viac než storočnými skúsenosťami v oblasti medailérstva. Základom úspechu bolo samozrejme dokonale pripravené leštené razidlo, ktoré umožnilo vyniknúť aj tým najmenším detailom fascinujúcej kompozície averzu a reverzu a doviedlo tak tento neuveriteľne dojemný príbeh ku šťastnému koncu.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno