V auguste tohto roku emitovala Národná Pokladnica v spolupráci s Múzeom SNP medailu  „70. výročie SNP“. Medailu si mohla verejnosť prehliadnuť na oslavách výročia povstania 29. 8. 2014 v Banskej Bystrici.

70. výročie SNP v Banskej Bystrici

Koncom druhej svetovej vojny, roku 1944, zasiahli slovenské povstalecké jednotky proti nemeckým okupačným vojskám. Táto udalosť sa významne zapísala do slovenskej histórie a zohrala podstatnú úlohu v boji proti wehrmachtu, aj v obnovení Česko-Slovenska. Dnes je známa ako Slovenské národné povstanie.

Oslavy SNP

„Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť osláv SNP a uctiť toto významné výročie pamätnou medailou. Myslím si, že pamätná medaila 70. výročie SNP je pekná a dôstojná spomienka,“ hovorí riaditeľ Národnej Pokladnice, Matej Hušták.

Stánek Národnej Pokladnice s medailou 70. výročie SNP

 

Pamätná medaila 70. výročie SNP

Na prednej strane medaily je zobrazený motív mapy Slovenska s centrom povstania – Banskou Bystricou. Na reverznej strane je vyrazený štátny symbol Slovenska. Spoločný prvok oboch strán medaily sú dva víťazné vence. Autor medaily je uznávaný slovenský výtvarník Doc. Patrik Kovačovský Mgr. Art.

Pamätná medaila 70. výročie SNP reverz

Pamätná medaila 70. výročie SNP - averz

Medaila v špeciálnej veľkosti bola odovzdaná vybraným účastníkom osláv SNP.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno