Záverečný text našej trilógie nám priblíži najznámejšiu legendu o tom, ako sa vrch Kriváň vykrivil. Na konci príbehu už čaká sľúbené PREKVAPENIE v podobe numizmatickej lahôdky a pre 100 najrýchlejších z Vás navyše DARČEK! V čom máte byť najrýchlejší, sa dozviete na konci príbehu. Príjemné čítanie.

Na Kriváni havarovali anjeli

Ľudí od dávnych vekov lákalo tajomno. A tak niet sa čo diviť, že sa mnohé malebné zákutia Slovenska spájajú s legendami, poverami a mýtmi. Inak to nemôže byť ani v prípade vrcholu Kriváň – symbolu Slovenska. Podľa povesti ho skrivila nebeská dopravná nehoda.

Vysoké Tatry - Kriváň
Vysoké Tatry – Kriváň

Pán Boh bol k ľuďom pod Tatrami neobyčajne láskavý. V siedmy deň stvorenia sveta si sadol a pozeral na svoje dielo. Videlo sa mu, že čosi chýba, a preto vyslal svojho najšikovnejšieho anjela, aby ešte po svete rozhodil za vrece prírodných krás. Anjel sa pri lietaní a práci tak unavil, podcenil výšku krajného končiara, zavadil o jeho vrchol krídlom a ohol ho. Od tej chvíle ostal už navždy vykrivený. Preto dnes nesie meno Kriváň.

Pri tejto nehode sa anjelovi roztrhlo vrece. Na skalnaté vrchy sa vysypali lúky, jazerá, lesy, bystriny a vodopád, do horskej krajiny svište, kamzíky, medvede, rysy a mnohé ďalšie zvieratá. Pohorie, ktoré neskôr ľudia nazvali Tatrami, tak dostalo viac prírodných krás ako iné kúty sveta. Vlastne za to môže Kriváň.

Na Kriváni havarovali anjeliAj kráľ Matej Korvín sa zadíval na Tatry a v polovici 15. storočia sa rozhodol uveriť legendám, ale aj banským expertom a na úpätí Kriváňa aj priamo v hrebeni založil bane a až do konca 18. storočia tu ťažili zlato, striebro a cín. Podľa legiend sa baníctvo v tejto časti Vysokých Tatier skončilo zo dňa na deň. Vznešenému štítu Kriváňu sa vraj znepáčilo večné hlučné kutranie v jeho útrobách. Baníci po hrozbe, že hora zaplaví celý Liptov ak neprestanú vyrušovať, radšej zutekali.

A konečne to PREKVAPENIE…

Iste sa pýtate, prečo Vám na blogu v poslednej dobe servírujeme jednu legendu za druhou? Odpoveď je jednoduchá. Národná Pokladnica pripravuje celkom novú kolekciu nazvanú Najkrajšie klenoty Slovenska. Prísne limitovaná séria medailí zušľachtených najčistejším ružovým a žltým zlatom špeciálnou technikou dvojitého pozlátenia bude pripomínať najznámejšie slovenské dominanty, či už architektonické alebo prírodné.

A čo z toho budete mať  VY?

Stanete sa spolutvorcom tejto unikátnej zbierky! Stačí len hlasovať o zaujímavosti z legiend, a zároveň tým určíte, aká dominanta by nemala v kolekcii chýbať. Anketu nájdete tu!

Prvých 100 hlasujúcich získa nádhernú medailu zušľachtenú 24-karátovým zlatom a čistým striebrom ako darček!

Tí, ktorí sa zúčastnia hlasovania, získajú prednostné právo na rezerváciu tejto prísne limitovanej kolekcie, ktorá zatiaľ nebola oficiálne predstavená verejnosti.
Vyberať môžete z troch legiend: O Kriváni, O Spišskom hrade a o Oltári v Levoči.

 

1 Koment

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno