300. výročie narodenia habsburskej panovníčky je už za pár dní! V predchádzajúcich článkoch sme si zaspomínali na jej život a menové reformy. Zaujíma Vás, aké mince sa razili za jej vlády, a ktoré z nich sú dnes zberateľsky cenné? Ak áno, pozývame Vás prečítať si nasledujúcich pár viet posledného článku z trilógie o Márii Terézii, alebo priamo k návšteve numizmatickej výstavy, organizovanej na oslavu 300. výročia Márie Terézie na Bratislavskom hrade! Tam si môžete prezrieť vtedajšie platidlá a zriedkavé numizmaty na vlastné oči!
Zriedkavé numizmaty na Bratislavskom hrade
Mária Terézia bola panovníčka veľmi cieľavedomá a činná. Za svoje takmer 40 ročné panovanie toho stihla naozaj veľa. Len v menovom systéme sa udiali desiatky reforiem a vzniklo viac ako 300 nových mincí. Aby sme Vás nezahltili nekonečným výpisom všetkých papierových a kovových platidiel, dovolili sme si vybrať pár zaujímavých kúskov. Všetky numizmaty tu popísané potom môžete vidieť osobne na numizmatickej výstave v Bratislave, ktorá sa začne presne deň po 300. výročí od narodenia habsburskej kráľovnej, teda 14. mája 2017!!
Vzácny dvojdukát z kremnickej mincovne
Za vlády Márie Terézie prevládala produkcia zlatých mincí. Na rozdiel od predchádzajúceho obdobia sa zlaté mince razili v dvojakej akosti. Kremnické dukáty s obsahom zlata 99% boli oveľa kvalitnejšie ako exempláre z ostatných mincovní, ktoré produkovali v akosti 98,6%. 2-dukát na obrázku patrí medzi pomerne vzácne razby, ktoré sa razili len v rokoch 1763-1765. V roku 1765 ich bolo vyrazených len 25 881 exemplárov. Tieto mince sa vyznačujú krásnym obrazovým prevedením. Na averze sa nachádza stojaca postava panovníčky s vladárskymi atribútmi a na reverze je vyobrazená Madona s dieťaťom. Vyobrazený exemplár pochádza z kremnickej mincovne, čo dokladá značka mincovne K-B na averze.
Strieborný toliar Márie Terézie
Medzi najvýznamnejšie veľké nominály Márie Terézie patria toliare, ktoré sú výnimočné aj po ikonografickej stránke. Popisovaný toliar sa razil výlučne v kremnickej mincovni už od nástupu Márie Terézie na uhorský trón. Na averze sa nachádza busta panovníčky a na reverze stojaca Madona s dieťaťom. Pod ňou bol malý uhorský znak, ktorý bol po roku 1748 vyobrazený v krásnom ozdobnom barokovom štýle. Spomínané toliare sa razili v rokoch 1741-1765 v akosti 87,5% striebra v minci. Kremnickú mincovňu opustilo viac ako 8,4 milióna týchto mincí. Autorom návrhov bol významný kremnický rytec Sebastian Anton Donner.
Zlaté dukáty Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrinského
Dva prezentované dukáty patria do špecifickej skupiny sedmohradských mincí. V roku 1746 sa Mária Terézia rozhodla, že polovica drahých kovov sa má použiť na razbu mincí v prospech jej manžela Františka Lotrins
kého. Drvivá väčšina jeho zlatých mincí sa razila v rokoch 1746-1765 v sedmohradskej Alba Iulia (Karlsburg) a Baia Mare (Neustadt). Naopak Mária Terézia produkovala v Sedmohradsku dukáty v menšej miere ako v kremnickej mincovni. Na reverzy všetkých dukátov Františka sa dostal dvojhlavý orol s lotrinsko-toskánskym znakom na hrudi. Pre dukáty Márie Terézie bol typický dvojhlavý orol so sedmohradským znakom na hrudi.
Zaujímajú Vás ďalšie numizmatické perličky? Príďte sa pozrieť na Bratislavský hrad! Jubilejnú numizmatickú výstavu organizuje Národná Pokladnica a Slovenské národné múzeum. Môžete ju zhliadnuť od 14. mája do 3. júla 2017. Viac informácií TU!
Nemáte čas výstavu navštíviť a radi by ste si na také významné výročie zaobstarali hmotnú pamiatku? Národná Pokladnica vyrazila pre túto príležitosť prekrásnu pamätnú medailu! Jej jedinečnosť tkvie nielen v kvalite razby, pamätnej hodnote a prísnej limitácii … Celá emisia bude totiž symbolicky vyrazená v jednom jedinom dni – 13. 5. 2017- teda presne 300 rokov od narodenia jednej z najvplyvnejších panovníčok našej histórie! Svoj toliar si môžete rezervovať na www.razba-dna.sk!