Zlatá medaila Nobelova cenaMedaila, ktorá bude predaná  kolumbijskému prezidentovi Juanovi Manuelovi Santosovi, ktorý tento rok získal Nobelovu cenu za mier, bude vyrazená z certifikovaného zlata. Toto zlato pochádza z dvoch malých ťažobných dolov v Kolumbii, ktoré dodržujú štandardy Aliancie pre zodpovednú ťažbu.

Nobelova cena za mier je pre Kolumbiu hneď dvojitou výhrou. Nielenže bude týmto prestížnym oceneniam poctený prezident Juan Manuel Santos, ale zlato, z ktorého bude medaila vyrazená, pochádza z produkcie dvoch malých ťažobných spoločností, ktoré sú obe držiteľmi certifikácie, udelenou organizáciou Aliancie pre zodpovednú ťažbu (ARM).

Táto skutočnosť má veľký symbolický význam nielen pre baníkov, ale celú zem. Totiž práve Kolumbia je charakteristická pochybnými praktikami v ťažobnom sektore a jeho častým prepojením s ilegálnymi ozbrojenými skupinami, ktoré využívajú ťažobný biznis k financovaniu svojej existencie a praniu špinavých peňazí.

V súčasnej chvíli stojí Kolumbia na samotnom začiatku procesu obnovy, ktorý sa konečne dostavil po rokoch politických konfliktov. Práve lokálna remeselná výroba a produkcia z malých ťažobných baní bude hrať v tomto procese rekonštrukcie kľúčovú rolu. Všetky malé ťažobné spoločnosti, ktoré sú držiteľmi certifikácie od ARM deklarujú šetrnosť k životnému prostrediu, dôstojné zázemie a priaznivé životné podmienky pre svojich baníkov, ale i pre ich rodiny a celé komunity. Takýto prístup spoločne s oživovaním lokálnej ekonomiky vedie k inklúzii trvalého mierového procesu, ktorý je momentálne pre celú kolumbijskú spoločnosť zásadná.

zlaty-dulBaníci, ktorí poskytnú tento rok zlato pre výrobu medaile Nobelovej ceny za mier, sa tak stávajú vzorom pre ďalšie drobné bane v Kolumbii a po celom svete. Nejde totiž len o formalizáciu celého procesu ťažby, ale predovšetkým o dodržiavanie prísnych pravidiel, ktoré certifikácia vyžaduje. Medzi ne patrí už spomenutá ochrana životného prostredia, bezpečné a vyhovujúce pracovné a sociálne podmienky, ale aj také férové výkupné ceny a možnosť sledovať životný cyklus zlata od jeho vyťaženia až po finálny produkt.

Časť zlata pre výrobu medaile poskytne malá ťažobná spoločnosť Coodmila, ktorá sa nachádza v oblasti Nariño, čo je práve tá časť zeme, kde prebiehalo mnoho ozbrojených konfliktov. Táto historická chvíľa je preto veľmi symbolická tiež pre tamojšiu komunitu a baníkov, ktorí boli násilnou minulosťou tohoto regiónu priamo ovplyvnený.

„Sme nesmierne poctení, že tohtoročná medaila Nobelovej ceny bude vyrazená práve z nášho certifikovaného zlata. Tento fakt vnímame ako uznanie za tvrdú, ale slušnú prácu, ktorú robíme tradičnými metódami, aby sme zaistili obživu našim rodinám a rozvoj našich malých komunít.  Každý deň riskujeme svoje životy v hlbinách pod horami a naviac je pre nás výzvou žiť v zemi konfliktov –  my baníci túžime po živote v miery.“ Harbi Guerrero, remeselník , baník a člen družstva Coodmilla.

Ďalšia časť zlata pre medailu poskytne družstvo Cooperativa Agrominera de Íquira, ktorá sa nachádza v regióne Huila. Táto spoločnosť je ukážkovým príkladom zodpovedného baníctva v Kolumbii.  Minulý rok bolo ich certifikované zlato použité pre výrobu Zlatých paliem, udeľovaných na filmovom festivale v Cannes a pre medailu Nobelovej ceny za mier za rok 2015.

Zdroj: ARM general Presentation
Zdroj: ARM general Presentation

ARM poskytuje malým baniam, ako sú tieto, a ďalšie ťažobné organizácie v Latinskej Amerike a Afrike odborné školenia, ktoré im majú pomôcť získať certifikáciu. Certifikácie týchto baní otvára prístup na medzinárodné trhy so zlatom prostredníctvom dodávateľských reťazcov, ktoré od nich vykupujú zlato za garantovanú slušnú cenu vrátane prémie za certifikáciu, ktorá môže byť následne investovaná do zlepšenia dopravy, či komunitných projektov malých ťažobných spoločností.

Certifikované spoločnosti ako je Coodmila a Cooperativa Agrominera de Íquira jasne dokazujú, že aj remeselná ťažba v malom meradle môže byť realizovaná v sociálne zodpovednom prostredí s ohľadom na životné prostredie. Že je schopná svojim pracovníkom a ich rodinám ponúknuť priaznivé pracovné podmienky a podieľať sa tak na raste kvality života v Kolumbii.

Razbu medaile Nobelovej ceny za mier z certifikovaného zlata iniciovala Nórska mincovňa – kde je medaila pre toto prestížne ocenenie razená už od roku 1901 a ARM s cieľom zvýšiť povedomie o výzvach smerovaných k malým ťažobným spoločnostiam a o tom ako certifikácia zlata môže pozitívne prispieť k udržateľnému rozvoju.

O Aliancii pre zodpovednú ťažbu (ARM)

Snahou Organizácie ARM (Aliancia pre zodpovednú ťažbu), založenou v roku 2004 je postupná transformácia drobných ťažobných spoločností a sociálne a environmentálne zodpovedných subjektov. Účelom tohto projektu je zlepšiť kvalitu života baníkov, ich rodín a celých komunít. ARM tiež zaviedla tzv. normu férového vyťaženého zlata, vďaka ktorej majú malé certifikované ťažobné spoločnosti prístup k dodávateľom. Dnes, vďaka podpore spoločností  ako IDB-MIF, výrobcovia šperkov a hodiniek Chopard a mnohí ďalší – jedenásť ťažobných organizácií zo štyroch zemí sveta certifikáciu získali. Naviac viac než 120 firiem z 21 zemí dnes s ARM spolupracuje a vďaka certifikovanému zlatu získali ich produkty ďalšiu pridanú hodnotu.

 O Nobelovej cene za Mier

Nobelova cena za mier bola založená švédskym vynálezcom a priemyselníkom Alfredom Nobelom, ktorého zaujímala veda, literatúra a sociálne otázky vrátane tých, ktoré sa týkali medzinárodného mierového procesu. Medaila Nobelovej ceny za mier je už od svojho vzniku v roku 1901 razená Nórskou mincovňou, predtým vlastnenou štátom, dnes významným distribútorom mincí a medailí- spoločností Samlerhuset, ktorú na Slovensku reprezentuje spoločnosť Národná Pokladnica.

Viac informácií o spoločnosti Samlerhuset nájdete tu:

Samlerhuset Group  alebo Národná Pokladnica

Víac informácií o ARM

Viac informácií o certifikovanom zlate

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno