Ak sa vo svete numizmatiky nejakú chvíľku pohybujete, iste ste už z titulku uhádli, ktorú mincu máme na mysli … Áno, jedná sa o Krugerranda, neochvejnú stálicu na trhu so zlatom. Najžiadanejšia investičná zlatá minca sveta Vám teraz poodkreje svoj príbeh.Zlatý Krugerrand uzrel svetlo sveta prvýkrát v Juhoafrickej republike pred 51 rokmi, teda v roku 1967. Minca mala byť investičnou alternatívou pre verejnosť v ekonomicky nestabilnom období. Razba zlatých mincí bola celkom logickým krokom. Juhoafrická republika v tej dobe totiž kontrolovala 2/3 svetovej produkcie zlata. Prvých 13 rokov bol Krugerrand razený v jednom jedinom vyhotovení – z jednej trójskej unce zlata. Neskôr sa minca na trhu objavila aj v menšej gramáži – ¼, ½ a 1/10 unce.

Investicna minca
Zlatá emisia Krugerrand je každoročne dychtivo očakávaná nielen zberateľmi, ale aj investormi na celom svete.

Najstaršia investičná zlatá minca sveta

Razba mince zaznamenala na domácej pôde aj v zahraničí obrovský úspech. Jej obľubu možno demonštrovať na porovnaní produkciou z rokov prvej razby, a potom o desať rokov neskôr. V roku 1967 bolo vyrazených 40 000 kusov, zatiaľ čo o dekádu neskôr bolo vyrazených 6 000 000 kusov. Produkcia výrazne klesla v 80. rokoch. V tom čase dochádzalo v JAR k rasovej segregácii a mnoho krajín po celom svete obchodné styky s Južnou Afrikou prerušilo.

Dnes je investičná minca Krugerrand opäť vyvážaná do celého sveta. Renesanciu tohto zlatého evergreenu potvrdzuje razba striebornej verzie, ktorá bola juhoafrickou mincovňou slávnostne predstavená minulý rok, pri príležitosti 50. výročia prvej zlatej emisie.

Čo vlastne znamená Krugerrand?

Tajomstvo pomenovania rozlúskneme, keď si slovo rozdelíme na dve časti. Kruger označuje priezvisko prezidenta Transvaalu, známeho tiež pod priezviskom “strýko Paul”. Práve za jeho úradovania (prvýkrát bol zvolený za prezidenta r. 1880) boli na území Transvaalu a Oranžského slobodného štátu objavené rozsiahle zlaté ložiská. Kruger sa oprávnene obával, že náleziská zlata prinesú jeho krajine konflikty a utrpenie. Jeho predtuchy sa bohužiaľ naplnili. Do krajiny sprístupnil cestu Britom, ktorí mali technológie v zlatých baniach modernizovať a rozprúdiť tamojšie hospodárstvo. Briti však do krajiny začali prúdiť v nekontrolovateľnom počte a dožadovali sa občianskych práv. Kruger sa obával, že ak expatom práva a privilégiá riadnych občanov prizná, jedného dňa prevezmú v jeho krajine vládu. Konflikt neskôr vyústil v druhú búrsku vojnu.

Druhá časť názvu mince vychádza zo slova Witwatersrand v okolí Johannesburgu, kde sa nachádzajú ložiská drahých kovov. Rand je od roku 1961 názov juhoafrickej meny.

Typické oranžové zafarbenie

Možno ste si všimli, že Krugerrand nemá typickú zlatú farbu. Charakteristický oranžový nádych minci prepožičiava meď. Aby obsahovali Krugerrandy razené do zlata 916,7/1000 príslušné množstvo čistého kovu, ich hmotnosť je vyššia. 8% pridanej medi zvyšuje tvrdosť, odolnosť proti oderu a poškriabaniu.

Zlatý Krugerrand je skrátka mincovou legendou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej zbierke.

Krugerrand 2018 je preto samozrejmosťou v ponuke Národnej Pokladnice.

 

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno