Kilová medaila Márie Terézie avers
Kilová strieborná medaila Márie Terézie averz

Mária Terézia bola jednou z najvýznamnejších osobností našich dejín. Bola to len druhá uhorská kráľovná a vôbec prvá česká kráľovná. Korunovácia za uhorskú kráľovnú prebehla v Dóme sv. Martina v Bratislave. Jej cesta na uhorský kráľovský trón však nebola jednoduchá.

Po smrti jediného syna Karla IV. v roku 1711 bolo jasné, že nástupcom trónu v Habsburskej dynastii bude žena. V roku 1713 preto vydal pragmatickú sankciu, ktorá deklarovala nedeliteľnosť habsburskej dynastie a nástupníctvo na trón v ženskej línii. Po smrti Karla IV. v roku 1740 tak mohla na habsburský trón nastúpiť jeho 23ročná dcéra Mária Terézia.

Aj napriek prijatiu pragmatickej sankcie nastala 8ročná vojna o rakúske dedičstvo. Bol vyhlásený vojnový stav s Pruskom a Mária Terézia čakala na prijatie uhorskými poddanými. To sa jej nakoniec splnilo, a tak 20. júna 1741 vstúpila do korunovačného mesta – Bratislavy. Korunovaná bola 25. júna v Dóme sv. Martina za prítomnosti maďarských palatínov. Po korunovácii bola odvezená na korunovačný pahorok pri brehu Dunaja. Podľa tradície na koni vystúpila na pahorok a mávla mečom na štyri svetové strany. Tým zložila prísahu na ochranu krajiny.

Na počesť blížiaceho sa výročia tohto slávnostného aktu emitovala Národná Pokladnica pamätnú medailu, ktorú nájdete exkluzívne len v jej ponuke. Emisia bola vyrazená v najvyššej kvalite razby, vďaka čomu môžete obdivovať aj tie najmenšie detaily zobrazeného motívu.

Kilová medaila Márie Terézie revers
Kilová strieborná medaila Márie Terézie reverz

Na reverze tejto exkluzívnej medaily je zachytená umelecky stvárnená scéna z korunovácie Márie Terézie v Dóme sv. Martina v Bratislave. Kľúčovým prvkom na averze numizmatu je vyobrazená koruna z katedrálnej veže Dómu sv. Martina. Okraj lemuje nápis „275. výročie korunovácie Márie Terézie“. V strede medaily je vyobrazená koruna ako symbol korunovácie spojenej s Bratislavou. Medaila má unikátny priemer 100 mm. Na hrane sa nachádza individuálne číslovanie pre budúceho hrdého majiteľa. Pre celý svet je k dispozícii len 100 kusov.
Autorom emisie „275. výročie korunovácie Márie Terézie“ je známy slovenský umelec, Prof. Patrik Kovačovský Mgr. Art, ktorý medailu navrhol exkluzívne pre Národnú Pokladnicu.

Strieborná medaila bude k dispozícii k nahliadnutiu na Bratislavských zberateľských dňoch v Inchebe, ktoré sa uskutočnia už 3. a 4. júna 2016. Stánok Národnej Pokladnice bude postavený v hale A1 s číslom 201. Ďakujeme za peknú pozvánku na BZD serveru TVnoviny.sk, ktorý zostavil výber toho najzaujímavejšieho. Radi by sme vás touto cestou pozvali aj my k nahliadnutiu najnovších produktov Národnej Pokladnice. Veríme, že se behom tohto sviatku zberateľov s vami stretneme a spoločne zahliadneme nielen numizmatické novinky a skvosty.

1 Koment

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno