Pamätné medaila Nobelovej ceny za mier
Pamätná medaila Nobelovej ceny za mier

Tohtoročnú Nobelovu cenu za mier prevzalo 10. decembra 2015 tuniské Kvarteto pre národný dialog – organizácia, ktorá sa významne podieľala na budovaní demokratických podmienok po nepokojoch v krajine v roku 2011. Pamätná medaila, ktorá bola tejto organizácii na radnici v Osle odovzdaná, bola vyrobená z certifikovaného zlata. Numizmat bol vyrazený Nórskou mincovňou, ktorej vlastníkom je spoločnosť Samlerhuset Group. Tú v Slovenskej republike reprezentuje jej pobočka – Národná Pokladnica.

Certifikované zlato pochádza z baní, ktoré spĺňajú prísne štandardy plynúce z požiadaviek národných i nadnárodných inštitúcií. Prevádzkovatelia certifikovaných baní zaisťujú baníkom a ich rodinám kvalitné sociálne zázemie, adekvátne platové ohodnotenie, dbajú na bezpečnosť práce a najmä nezaťažujú životné prostredie vďaka šetrným technológiám, ktoré používajú pre dolovanie ale aj spracovávanie zlata. Bane vlastniace certifikáciu sú finančne podporované a ich zlato je vykupované za “férovú” cenu.

Spoločnosť Samlerhuset Group spoločne s Alianciou pre zodpovednú ťažbu (ARM) sa výberom certifikovaného zlata použitého na výrobu medaily, odovzdávanej víťazom Nobelovej ceny za mier, snaží poukázať na nevyhovujúce podmienky v nekontrolovaných baniach a negatívny vplyv ťažby na životné prostredie a život celých komunít v oblastiach ťažby. Napriek tomu, že 85-90% zlata pochádza z certifikovaných baní, je tu 10-15% ťažobnej produkcie, ktorá však zamestnáva 90% baníkov z celého sveta – teda viac ako 10 miliónov ľudí!

Samlerhuset a ARM sa snažia upozorniť verejnosť na alarmujúci počet jedincov, ktorí sú nútení kvôli absencii kontroly žiť a pracovať v nevyhovujúcich podmienkach a súčasne vyzvať spoločnosti, ktoré zlato vykupujú, k spoločenskej zodpovednosti.

Spolupráca s ARM sa nevzťahuje len na medailu, udeľovanú na Nobelových cenách alebo k profitu našej spoločnosti. Chceme precíznejšie kontroly zlata, z ktorého sú razené mince a medaily, a samozrejme tiež viac hráčov na trhu z malých produkcií, ktorí budú poskytovať svojim odberateľom certifikované zlato z malých baní. Spracované závery našej iniciatívy jasne ukazujú, že certifikácia zlata nielen pozitívne ovplyvní trh ako taký, ale súčasne sa kladne odrazí na pracovných podmienkach tamojších baníkov, ich platovom ohodnotení, a tým samozrejme stúpne kvalita života celých lokálnych komunít,” dodáva Ole Bjørn Faus, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Samlerhuset Group a majiteľ Nórskej mincovne.

Článok k tejto téme publikovaný agentúrou Reuters si môžete prečítať tu:

http://uk.reuters.com/article/uk-nobel-peace-medal-idUKKBN0TT15120151210

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno