História československej meny sa začala písať v roku 1919, niekoľko mesiacov po rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku samostatného štátu. Symbolom nového štátu sa stali aj československé bankovky.
Koruna nemala byť koruna
Sprvu sa zdalo, že sa nová mena nebude volať koruna, pretože tento názov meny existoval už v monarchii a bol znakom Rakúsko-Uhorska, od ktorého sa chceli naši zákonodarcovia úplne dištancovať. Padli také návrhy ako československý lev, sokol, kaňa, denár, frank či toliar. Osud však chcel, aby jej zostal výsostný názov koruna.
Kľukatá cesta k dokonalosti
Prvé platidlá boli vydané 15. apríla 1919, avšak vďaka absencii štátnej tlačiarne sa najprv tlačili v Rakúsku, USA či domácich obchodných tlačiarňach. Kvalita týchto prvotín až na výnimky bola zlá a vzápätí dochádzalo k ich falšovaniu. K zásadnej zmene došlo v roku 1928, kedy Národná banka Československá otvorila Tlačiareň bankoviek, a tá v priebehu času získala množstvo ocenení a uznaní.
Autori malých umeleckých diel
Za dizajnom československých bankoviek boli totiž skutoční majstri: Alfons Mucha, František Kysela, Max Švabinský, Karol Svolinský, Karel Hruška, Albín Brunovský a ďalší.
Československé bankovky
Československá koruna sa tak napriek všetkému stala nielen pevnou a umelecky hodnotnou menou, ale aj symbolom štátu a jeho suverenity.
Overte si, ako ste na tom!
Zúčastnite sa kvízu, kde preveríte svoje znalosti o československých bankovkách!