Logo kolekcie
Logo kolekcie

Národná Pokladnica predstavuje unikátnu kolekciu medailí s motívmi najvýznamnejších slovenských pamiatok a dominánt, ktoré reprezentujú našu krajinu. Táto kolekcia hrdo nesie názov ZLATÉ DOMINANTY SLOVENSKA.

Medaily s krásne prepracovanými detailnými motívmi su razené do 14-karátového zlata v najvyššej kvalite. Každá má priemer 18 mm. Jedná sa o limitovanú edíciu – pre Slovenskú republiku je k dispozícii 500 zbierok. Nájdete v nej zobrazenie napríklad majestátneho Kriváňa, svetoznámej Demänovskej jaskyne, Čičmian alebo slovenského folklóru.

„Kým sme dali dokopy výber, ktorým Vám teraz predstavujeme významné pamiatky Slovenska, prešlo niekoľko mesiacov, “ dodáva ku vzniku kolekcie Luboš Krčil, riaditeľ Národnej Pokladnice.

Zbierku slovenských dominánt otvára numizmat zobrazujúci bezpochyby jednu z najvýznamnejších národných pamiatok – Spišský hrad, ktorý patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy v strednej Európe. Hrad spolu so Spišskou kapitulou boli v roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zobrazenie Spišského hradu na zlatej medaile
Zobrazenie Spišského hradu na zlatej medaile

Spišskej kotline vládne jedna z najcennejších národných kultúrnych pamiatok – Spišský hrad. Je to hradná zrúcanina zaberajúca vrchol Spišského hradného vrchu, tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Nachádza sa v nadmorskej výške 634 metrov na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 metrov. Je nielen dokladom vývoja architektúry na Slovensku od 12. do 18. storočia, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov. Bohaté sú aj jeho dejiny. Vďaka archeologickému výskumu, ktorý sa tu uskutočňoval asi desať rokov, sme mohli spoznať vývoj Spišského hradu. Skala, na ktorej sa rozprestiera, bola osídlená už v mladšej a neskorej dobe kamennej. Praveké osídlenie však vrcholí na prelome nášho letopočtu, keď sa tu vytvorilo obrovské a mohutné opevnené hradisko.

Ústredným motívom reverzu zlatých medailí v novej kolekcii sú Vysoké Tatry, ktoré predstavujú symbol Slovenskej  republiky spolu so svojím charakteristickým Lomnickým štítom. Motív je doplnený o vyobrazenia ornamentov čičmianskej ľudovej architektúry a názov kolekcie v spodnej časti. Po stranách je zobrazená štylizovaná maľba kohútov.

Národná Pokladnica už vydala niekoľko pamätných medailí a mincí, ktorých zámerom je pripomínať dôležité udalosti slovenských dejín. Dúfame, že sa pokocháte aj touto novou, jedinečnou kolekciu zlatých numizmatov!

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno