Rozprávková krajina prírodných krás, ľudovej architektúry, zámkov a hradov
Rozprávková krajina prírodných krás, ľudovej architektúry, zámkov a hradov

Slovenské dominanty predstavujú skvost našich dejín a stali sa symbolom našej krajiny. Na našom území sa nachádza nespočetné množstvo fascinujúcich prírodných úkazov, historických hradov a zámkov, špecifické je aj tradičné ľudové umenie a architektúra. Vďaka tomu môžeme byť na Slovensko právom hrdí.

Klenot medzi hradmi

Jedným z najznámejších a najnavštevovanejších hradov je bezpochyby Spišský hrad. Kedysi opevnené hradisko tvorilo pravdepodobne akési správne centrum ľudu vo východnej časti Spiša a vzniklo za čias keltského kmeňa Kotínov. Na prelome 5. – 6. storočia sa začali v širšom okolí objavovať prví Slovania. Ústredným objektom hradiska bola mohutná kruhová obytná veža na najvyššom bode hradného brala. Do obdobia začiatku 13. storočia spadá i najstaršia písomná zmienka týkajúca sa Spišského hradu. V listine z roku 1209 sa spomína predaj pozemkov na tomto území spišskému prepoštovi Adolfovi, a toto obdobie bolo aj obdobím mohutnej stavebnej aktivity na hrade.

V súčasnej dobe Spišský hrad predstavuje nielen unikátnu stavebnú pamiatku, ale zasluhuje aj všeobecnú pozornosť svojím významným zástojom v dejinách regiónu i celej krajiny.

Výnimočný hrad, výnimočné spracovanie!

Kolekcia Najkrajšie klenoty Slovenska
Kolekcia Najkrajšie klenoty Slovenska

Iste niet pochýb, že Spišský hrad vďaka  svojej rozlohe a výnimočnej kráse je nesporným svetovým unikátom, a preto si zaslúži tiež jedinečné vyobrazenie. Medaila, nesúca jeho motív, bola vyrazená v najvyššej kvalite razby. Po prvýkrát v histórii je zušľachtená kombináciou ružového a žltého zlata a  neobyčajne veľký priemer medaily 45 mm umožňuje vyniknúť aj tým najmenším detailom v celej svojej kráse.

Najkrajšie klenoty Slovenska v jednej fascinujúcej kolekcii

Logo kolekcie
Logo kolekcie

Spišský hrad doplní v kolekcii Najkrajšie klenoty Slovenska medaily s vyobrazením ďalších mimoriadnych pamiatok.  Oltár majstra Pavla z Levoče – najväčší neskorogotický oltár na svete,  vrch Kriváň vo Vysokých Tatrách ako symbol Slovenska, hrad Devín alebo Demänovská ľadová jaskyňa. Zmienené dominanty sú len malou ochutnávkou z dlho očakávanej zbierky Národnej Pokladnice.

Výnimočnosť tejto nádhernej kolekcie, okrem témy, spracovania a použitých materiálov, navyše umocňuje aj jej prísna limitácia. Kolekcia je dostupná len pre 2000 zberateľov z celého sveta!

 

1 Koment

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno