Spoločnosť Národní Pokladnice, významný český distribútor pamätných mincí a medailí, uctila 660. výročie korunovácie Karla IV. rímskym cisárom limitovanou emisiou 150 kusov kilogramových pamätných medailí.  Kilogramová medaila z rýdzeho striebra a mnoho ďalších noviniek bude k nahliadnutiu od 3. do 5. septembra na medzinárodnom veľtrhu Sběratel, ktorý sa uskutoční v  PVA EXPO PRAHA Letňany.

„Táto pamätná medaila je skutočnou zberateľskou lahôdkou, ktorá zberateľom pripomína veľmi dôležitú udalosť českej histórie,“ hovorí Luboš Krčil, riaditeľ Národní Pokladnice. Medaila dosahuje priemer 100 mm a je vyrazená z jedného kilogramu rýdzeho striebra. Razba prebehla v najvyššej kvalite (tzv. proof quality) špeciálnym lešteným razidlom. „Vďaka tomuto spôsobu spracovania sú zreteľne viditeľné aj tie najdrobnejšie detaily,“ doplňuje Krčil. Pre emisiu bola stanovená veľmi nízka limitácia – len 150 exemplárov pre celý svet. Každý kus má na hrane individuálne číslovanie, ktoré ešte umocňuje výnimočnosť emisie a jej striktnú limitáciu.

Medaila Karel IV
Medaila Karel IV

Na averze numizmatu je precízne vyobrazený portrét Karla IV. s dvojitým orlom, na reverze sa nachádza Ježiš v mandorle nesenej anjelmi. Výhradným emitentom pamätnej medaily je česká Národní Pokladnice.

Autorom prekrásneho motívu je uznávaný akademický sochár a zručný medailér Vladimír Oppl (taktiež je autorom českej dvadsaťkoruny). Za svoje mince a medaily získal tento autor mnoho ocenení, k tým najvýznamnejším patrí cena „Najkrajšia zlatá minca sveta“ udelená v roku 1999 za pamätnú mincu „Nové Město pražské“.

Medzi ďalšie numizmaty, ktoré Národní Pokladnice na veľtrhu predstaví, patria napríklad kolorované zberateľské tehličky s motívmi najvýznamnejších českých a slovenských umeleckých diel, veľmi vydarené novinky z kolekcie Zlaté osobnosti českého národa alebo mimoriadne obľúbená zbierka obežných československých mincí, zušľachtených drahými kovmi.

Všetky vyššie uvedené produkty a mnoho ďalších noviniek bude možné prehliadnuť na veľtrhu Sběratel v Prahe Letňanoch v dňoch od 3. do 5. septembra 2015 na stánku Národní Pokladnice č. 212. V prípade akýchkoľvek otázok budú návštevníkom ochotne k dispozícii pracovníci Národní Pokladnice.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno