Špecialistka na numizmatiku Karen Lee zo Smithsonian Insitute v USA hovorí o vzácnej minci Flowing Hair
Špecialistka na numizmatiku Karen Lee zo Smithsonian Insitute v USA hovorí o vzácnej minci Flowing Hair

A to hneď k našim českým susedom. Jedná sa o Flowing Hair – svetoznámu mincu v hodnote 10 miliónov dolárov. Presný názov znie “Flowing Hair Liberty Dolar 1794”.

Je nám veľkou cťou, že Vás, našich čitateľov, môžeme informovať o takmer najväčšej numizmatickej udalosti roku 2016. Hlavné mesto Českej republiky – Praha – sa od 9. do 12. februára stáva prvým európskym mestom, v ktorom je v rámci veľkej európskej tour predstavená najdrahšia minca sveta – legendárna Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794! Táto minca je pravdepodobne vôbec prvou vyrazenou mincou USA a bola v roku 2013 v slávnej aukčnej sieni Stack´s Bowers vydražená za neuveriteľných 10 miliónov dolárov. Stala sa tak najdrahšou mincou, aká kedy bola v histórii predaná.

Deklarácia nezávisloti USA
Deklarácia nezávisloti USA

Tento unikátny numizmatický skvost bol za prísnych bezpečnostných opatrení dopravený do Národného múzea v Prahe, kde ho návštevníci môžu obdivovať spoločne s originálom jedného z najzásadnejších úradných dokumentov USA – Bostonským originálom Deklarácie nezávislosti v hodnote 4 miliónov dolárov. Po výstave v Prahe zamieri vzácna minca spolu s Deklaráciou do výstavných siení v Osle, Stockholme, Helsinkách, Talline, Varšave, Londýne a v Dubline.

Prečo má jediný americký dolár takú astronomickú hodnotu?

Nie, tento americký dolár naozaj nie je osádzaný diamantmi, ani smaragdami, nebol vyrazený v mincovni na dne oceánu, dokonca ani z vesmíru nespadol. Jeho hodnota sa odvíja hlavne z historických udalostí, sprevádzajúcich vznik Spojených štátov.

Samotná originálna minca Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794
Vystavená originálna minca Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794

Rok vyrazený na averze tejto mince totiž tiež označuje rok, v ktorom boli vyrazené prvé strieborné mince s označením doláre. Razbu prvých dolárov však už od počiatku sprevádzali technické komplikácie. Mince sa razili zo striebra rýdzosti 900/1000 a ich priemer bol stanovený na 39 až 40 mm. Veľká prítlačná sila vtedajších piestov spôsobovala rýchle opotrebenie mincí a nekvalitný povrch, na ktorom sa objavovali jamky, zlá zreteľnosť averzu i reverzu a iné defekty, zapríčinené opotrebením razidiel a v tej dobe ešte primitívnej techniky. Výsledkom nedokonalých technológií bolo emitovaných len 2000 mincí, pričom 242 exemplárov bolo zničených už v priebehu razby.

Od 15. októbra sa do obehu dostalo len 1758 kusov a väčšina z nich bola zničená v dôsledku nevyhovujúcej hmotnosti a iných kazov. Skrátka, do dnešných dní sa vie o existencii iba 10 kusov tejto vzácnej emisie, a ten, ktorý môžete zhliadnuť v týchto dňoch v Prahe, je navyše celkom bez kazov, čo vysvetľuje čiastku, za ktorú bola minca vydražená. Viac informácií o Flowing Hair a Bostonskom origináli Deklarácie nezávislosti sa dočítate na webových stránkach www.flowing-hair.cz.

Oficiálne otvorenie výstavy s hlavnými organizátormi
Oficiálne otvorenie výstavy s hlavnými organizátormi

Organizáciu celého európskeho turné mince Flowing Hair zaisťuje spoločnosť Samlerhuset group, ktorú v Prahe reprezentuje jej česká pobočka Národní Pokladnice, jeden z najväčších distribútorov mincí a medailí v Českej republike.

Nezabudnite, strieborná kráska Flowing Hair je spolu s Bostonským originálom vystavená v Národnom múzeu v Prahe už iba 3 dni! Neváhajte, a ak máte možnosť, príďte sa pozrieť na unikátnu výstavu so vstupom ZDARMA!

 

Výstava je verejnosti prístupná v Národnom múzeu v Prahe v týchto termínoch:

10. 2. : 10.00 – 20.00 hod.

11. 2. : 10.00 – 20.00 hod.

12. 2. : 10.00 – 20.00 hod.

1 Koment

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno