Jeden z najznámejších typov amerických poldolárov je Walking Liberty Half Dollar, ktorý bol prvýkrát vyrazený americkou mincovňou US Mint v rokoch 1916 – 1947. Na averze mince je bohyňa Liberty kráčajúca k slnku, na reverze mince je orol s roztiahnutými krídlami posadený na vysokom útese. Tieto dva symboly majú znázorňovať slobodu, silu a nespútanosť Spojených štátov. Rovnaký motív ako na averze je použitý tiež na jednej z najvyhľadávanejších investičných mincí sveta – Striebornom orlovi (Silver Eagle).

Walking Liberty Dollar
Walking Liberty Dollar

V roku 1915 sa rozhodol riaditeľ americkej mincovne Robert W. Woolley, že je na čase, aby bol po 25 rokoch zmenený design všetkých amerických mincí. Pôvodný design Charlesa Barbera vystriedal návrh Adolpha Weinmana, ktorý bol použitý na poldoláre a desaťcenty. Od úplného začiatku produkcie bolo vedenie mincovne presvedčené o jednom: návrh mince je umelecké dielo, ale vyraziť ho vo všetkých detailoch je príliš technologicky náročné na vtedajšiu dobu. Obzvlášť niektoré mincovne razili mince, ktoré sa lámali. Po celú dobu razby prebiehali snahy vzhľad upraviť tak, aby vyrazené mince boli odolnejšie. Snahy však boli prerušené druhou svetovou vojnou, po ktorej bolo rozhodnuté, že design bude opäť nahradený. V roku 1947 bol design mince nahradený návrhom Engravera Sinnocka.

Po krásnom návrhu Adolpha Weinmana však siahla americká mincovňa takmer o 40 rokov neskôr, kedy bol motív Walking Liberty použitý na averze investičnej mince Silver Eagle, ktorá sa razí už 30 rokov a je hojne vyhľadávaná medzi zberateľmi.

Pôvodné poldoláre z obdobia 1916 – 1947 sú cenné hlavne kvôli nízkej odolnosti mincí. Jednými z najvzácnejších emisií sú mince dochované v kvalite proof z roku 1916 (dochované 4 kusy) a 1917 (dochované 3 kusy), ktoré boli pravdepodobne razené pre vtedajších členov VIP spoločnosti, pretože mince v kvalite proof sa k verejnosti vôbec nedostali.

V roku 2015 americká mincovňa oznámila emisiu troch pozlátených originálnych mincí z roku 1916. Bude určená zberateľom a spoločne s ňou bude vydaný desaťcent a „štvrťák“.

1 Koment

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno