World Money Fair 2015
World Money Fair 2015 – hala

31. 1. – 1. 2.  2015 sa v Berlíne konal 44. ročník veľtrhu World Money Fair, ktorý sa pýši tým, že je druhým najväčším numizmatickým veľtrhom na svete. World Money Fair je v podstate prehliadkou prestížnych svetových mincovní a ich numizmatických skvostov.

„Takú udalosť sme si samozrejme nemohli nechať ujsť. Na veľtrh sme sa vydali ako sedemčlenná výprava,“ hovorí Petra Havelková z Národnej Pokladnice.

Na World Money Fair nájdete mincovne z celého sveta vrátane slávnej britskej The Royal Mint, Mint of Finland či austrálskej Royal Australian Mint.

Mint of Finland 2015
Stánok Mint of Finland na World Money Fair
the Royal Mint
Stánok The Royal Mint na World Money Fair
the Perth Mint
Stánok The Perth Mint na World Money Fair
MDM
Stánok MDM na World Money Fair

Vzácnym hosťom tohtoročnej výstavy bola práve mincovňa Royal Australian Mint, ktorá na veľtrhu oslávila 50 rokov svojej existencie. V roku 1966 vznikol austrálsky dolár, ktorý nahradil vtedajšiu menu, libru šterlingov. Zavedeniu novej meny prirodzene predchádzala enormná emisia nových austrálskych dolárov. Tú však už britská mincovňa v Melbourne nebola schopná zaistiť sama. Austrálska vláda sa vtedy rozhodla založiť vlastnú mincovňu.  22. februára 1965 tak v Canberre vznikla the Royal Australian Mint. Stánok austrálskej mincovne bol na veľtrhu najnavštevovanejší. Hostí tu vítali austrálski maskoti – koala a klokan.

„Najviac nás nadchol stánok parížskej mincovne Monnaie de Paris. Tá na World Money Fair predstavila kilogramovú zlatú mincu razenú z čistého zlata,“ priznáva Havelková.

Minca bola emitovaná v náklade len 29 kusov pre celý svet. Zlatá minca vznikla ako výsledok spolupráce mincovne Monnaie a exkluzívneho francúzskeho výrobcu skla, firmy Baccarat. Spolupráca to však nebola náhodná. Zlatá minca je súčasťou kolekcie s názvom Francúzska excelencia, emisiou ktorej oslávil Monnaie 1150. a Baccarat 250. výročie svojho vzniku.

Baccarat
Kilogramová zlatá minca zapustená do číreho kryštálu Baccarat
Monnaie de Paris
Monnaie de Paris a Baccarat

„Mince z kolekcie Francúzska excelencia sú ozaj jedinečné. Dôverne vystihujú precíznosť a eleganciu francúzskeho mincového umenia,“ hovorí Martina Pačaiová, odborníčka na luxusné mince z Národnej Pokladnice.

Exkluzívna je nielen samotná minca a jej prevedenie, ale aj spôsob jej dodania. Mincu jej nový majiteľ dostane v kufri značky Goyard. Ten je vyrobený z topoľového dreva, pravej kože a kovaný platinou.

„Zistili sme, že len samotný kufrík vyjde na 70 až 80 tisíc eur! Skrátka francúzsky luxus, ako sa patrí,“ dodáva Pačaiová.

Goyard
Kufor značky Goyard na mince z kolekcie Francúzska excelencia

Tohtoročný World Money Fair v Berlíne bol opäť prehliadkou prestíže a luxusu svetových mincovní. Mincovne prezentovali minuloročnú tvorbu, predstavili však aj novinky pre rok 2015.

„World Money Fair opäť dokázal, že čo sa týka európskych numizmatických veľtrhov, nemá konkurenciu. Veľtrh sme si moc užili a odvážame si z neho nielen plnú pamäťovú kartu vo foťáku, ale aj plnú hlavu inšpirácie pre vlastnú tvorbu,“ zveruje sa Pačaiová.

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno