Spomeniete si ešte, koľko kopčekov zmrzliny, pollitrov pivného moku alebo neposedných hračiek z automatu sme mohli mať za päť korún? Nechajte sa vtiahnuť do nostalgickej nálady a pripomeňte si s nami obeživo z čias našej mladosti či detstva. Predstavujeme obľúbené česko-slovenské mince.

česko-slovenské mince
Federatívna desaťkorunáčka 1992

Federatívna desaťkorunáčka 1992

Mincu s portrétom Aloisa Rašína, prvého česko-slovenského ministra financií, si možno nepamätáte … Nie, že by sme chceli podceňovať Vašu pamäť, ale razila sa iba jeden rok, v roku 1992. Zaujímavosťou je, že desaťkorunáčka existovala rovno s tromi variantami reverzu. Prvý zvečňoval Rašína, a ďalšie dve Masaryka a Štefánika. Averz zobrazoval znak Česko-Slovenskej federatívnej republiky, nominálnu hodnotu a rok razby. Rašínov portrét stvárnila J. Truhlíková-Spěváková, významná akademická sochárka, tvorkyňa návrhov mnohých mincí a bankoviek. Autorom reverzu je akademický sochár, keramikár a medailér – Josef Úprka. Desaťkorunáčok s Rašínom bolo do obehu uvoľnených 5 miliónov. Vzhľadom k faktu, že priemerná hrubá mesačná mzda predstavovala v roku 1992 približne 4 640 Kčs, predstavovalo 10 korún celé imanie.

Päťkorunáčka z rokov 1925 – 1938

Obľúbené česko-slovenské mince, na ktoré radi spomíname
Päťkorunáčka z rokov 1925 – 1938

Táto minca bola razená v rôznych špecifikáciách už od roku 1925. V rokoch 1925 až 1927 boli v obehu numizmaty z medi-niklu, v rokoch 1928 až 1932 zo striebra, a nakoniec v období 1937 a 1938 z niklu. Jej priemer je 27 mm a hmotnosť 8 g. Ak zrátame všetky doterajšie emisie, zistíme, že v obehu sa objavilo na 25 miliónov kusov. Vzácna je razba z roku 1937. V tomto roku sa razil len malý objem päť-korunáčok a moc kúskov sa do dnešného dňa nezachovalo. Zaujímavejšie, než limitácia, je teda určite výtvarné spracovanie reverzu a averzu. Autorom návrhu averzu aj reverzu bol vtedajší popredný kubistický sochár svetového významu Otto Gutfreund (1889-1927), autor známej sochy Úzkosť, ktorá je považovaná za prvú kubistickú sochu vôbec, portrétista T. G. Masaryka a priamy účastník bojov prvej svetovej vojny. A čo ste si vtedy mohli za 5 Kčs kúpiť? Napríklad v roku 1925 ste za jedinú päť korunu mohli mať 2 kocky masla, 3 veľké pivá

česko-slovenské mince, na ktoré radi spomíname
Minca 2 Kčs z rokov 1972 až 1990

Minca 2 Kčs z rokov 1972 až 1990

Averz prednovembrovej dvojkorunáčky zobrazuje znak a názov štátu. Na reverze je zvečnená nominálna hodnota mince spolu so kosákom, kladivom a päť-cípou hviezdou. Všetko je obklopené stuhami štylizovanými do náznaku lipového listu. Minca bola razená v rokoch 1972 až 1990 z medi-niklu. Jej priemer je 24 mm a hmotnosť 6 g. Vyrobených bolo dokopy úctyhodných 206 miliónov kusov. V obehu bola táto minca celkom 21 rokov, a to aj po dobu existencie ČSFR a samostatného Česka a Slovenska. Autorom návrhu oboch strán mince je Josef Nálepa – český umelec, medailér, sochár, ale aj športovec, ktorý sa preslávil najmä ako sochár-portrétista. Medzi jeho najznámejšie diela patrí socha Salvadora Dalího, ktorého stvárnil údajne ako jediný na svete. Je tiež autorom sochy Josefa Masopusta na pražskej Juliške. Okrem toho je aj osemnásobným majstrom Česko-Slovenska vo vodnom lyžovaní a priekopníkom letu na rogale. Autor motívu bol vskutku renesančný človek. Rovnako, ako sa on venoval rozmanitým činnostiam, len za 2 koruny bolo možné zaobstarať rozmanitý sortiment tovaru. Trebárs v roku 1979 ste si za necelé dve koruny dali veľké pivo, nalepili 2 známky na listy, vypili liter mlieka alebo zjedli bochník chleba.

50 halier z rokov 1921 – 1931

česko-slovenské mince
50 halier z rokov 1921 – 1931. Autorom návrhu 50 haliernika je profesor Otakar Španiel

Autorom návrhu 50 haliernika je profesor Otakar Španiel (1881-1955), významný sochár, medailér a rezbár, tvorca návrhov mnohých česko-slovenských obehových mincí. Medzi jeho najznámejšie diela patria okrem návrhu tejto mince tiež socha Tomáša Garrigue Masaryka, pomník J. Mánesa, výzdoba dverí západného priečelia chrámu sv. Víta a mnohé ďalšie. Averz numizmatu zobrazuje štátny znak, názov štátu a rok razby. Na reverze sú zvečnené dva klasy s dvoma lipovými vetvičkami zviazané mašľou. Nad nimi je číslovka 50, teda nominálna hodnota mince. Minca bola razená v rokoch 1921 až 1931. V platnosti však bola až do roku 1953, s výnimkou rokov 1941-1945. Priemer mince je 22 mm a hmotnosť 5 g. 50 haliere sa razili v Kremnici. Platnosť halierov u nás bola ukončená v roku 2008, po 116 rokoch prestali plniť svoju funkciu a ČNB ich stiahla z obehu. Napríklad v roku 1939 boli halierové mince ešte plnohodnotnou hotovosťou a za jediný kovový pliešok ste si mohli zaobstarať štvrť chleba alebo pol litra mlieka.

Všetky vyššie uvedené platidlá sú zahrnuté do zbierky Najobľúbenejšie česko-slovenské mince, ktorú vydáva Národná Pokladnica. Historické originály z kolekcie sú vôbec prvýkrát zušľachtené 24-karátovým zlatom a ródiom. Vďaka kontrastnému zdobeniu motívov tak vystúpia aj drobné detaily a vy si môžete pripomenúť okamihy z nedávnej česko-slovenskej minulosti.

Najobľúbenejšie česko-slovenské mince získate

 

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno