V druhom článku našej trilógie o slovenských povestiach sa budeme venovať jednej z významných dominánt, hlavnému oltáru Chrámu svätého Jakuba v Levoči.

Majster Pavol sa ukryl medzi apoštolov!

Oltár majstra Pavla
Oltár majstra Pavla

Oltár v Levoči, nazývaný aj Oltár majstra Pavla, je neskorogotická pamiatka, dielo mimoriadnej umeleckej a historickej hodnoty. Je najcennejším a najobdivovanejším chrámovým artefaktom na Slovensku. So svojou výškou 18,62 metra je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. Jeho stvoriteľom bol umelec, rezbár Majster Pavol, ktorý sa usadil v Levoči približne okolo roku 1500. Podľa historikov sa len predpokladá, že predtým pracoval v jednej z nemeckých rezbárskych dielní. Nezachovali sa o ňom totiž žiadne písomné správy.

Legenda hovorí, že sám Majster Pavol umiestnil svoju podobizeň do jeho presláveného diela, najväčšom drevenom gotickom oltári na svete. Akoby sám tušil, že sa o ňom nezachová príliš veľa informácií. Archivár na dôchodku a znalec levočskej histórie, Ivan Chalupecký, sa tiež prikláňa k názoru, že ide o podobizeň svetoznámeho umelca. Majster Pavol sedí na oltári po pravej ruke sv. Jakuba a pravdepodobne stvárňuje sv. Ondreja.

Rovnaké presvedčenie majú aj v levočskom múzeu, ktoré sídli v dome, kde majster býval a majú v ňom aj presnú kópiu výjavu Poslednej večere z kostola.

Kópia výjavu Poslednej večere
Kópia výjavu Poslednej večere

Dúfame, že Vás príbeh levočského oltára a jeho autora zaujal a prečítate si tiež posledný príbeh z našej trojdielnej série, ktorý sa na blogu objaví počas nasledujúcich dní. Medzitým si pripomeňte prvý diel trilógie, ktorý pripomína legendu o krásnej Hedvige zo Spišského Hradu.

A nezabudnite, že s tretím príbehom na Vás čaká nielen ďalšia známa slovenská legenda, ale predovšetkým PREKVAPENIE..!

 

2 Komentáre

Zanechajte odpoveď

Vložte svoj komentár
Zadajte svoje meno